Ako vyriešiť bolesti v oblasti chodidla pri plantárnej fascitiíde

Čo je to plantárna fascitiída?

 Plantárna fascitiída je zápalový stav charakterizovaný podráždením plantárnej fascie, čo je akási silná plochá šnúra tkaniva, ktorá spája pätu s prednou časťou chodidla. Fascia vo všeobecnosti je väzivový obal svalu, ktorý ho spevňuje a zároveň tvorí podstatnú súčasť funkčného celku svalových skupiny po celom tele. Plantárna fascia spolu s drobnými svalmi podopiera oblúk nohy a pomáha udržovať stabilitu a pružnosť chodidla. Zúčastňuje sa na tvorbe a udržiavaní nožnej klenby. Plantárna fascitiída je jedným z najbežnejších typov ťažkostí v oblasti chodidla, ktorá môže viesť až k vzniku pätovej ostrohy.

 Príznaky plantárnej fascitiídy zahŕňajú zvyčajne bolesť na spodnej strane päty, najmä blízko pätovej kosti, ktorá môže byť intenzívna najmä ráno po prebudení. Často sa vyskytuje pri jednej nohe, výnimočne ale môže postihnúť obe nohy súčasne.

 Príčiny plantárnej fascitiídy môžu zahŕňať opakovaný tlak na plantárnu fasciu spôsobený dlhodobým státím, chôdzou na tvrdom povrchu alebo nosením nevhodnej obuvi. Ďalšie faktory zahŕňajú nadmerné naťahovanie plantárnej fascie, obezitu, zlú biomechaniku nôh, oslabené svaly nôh alebo iné svalové disbalancie reťaziace sa práve až do oblasti chodidla.

Ako si možno pomôcť proti bolesti v akútnej fáze?

 V priloženom videu si ukážeme, ako si uľaviť v akútnej fáze plantárnej fascitiídy, ďalší postup je vhodné konzultovať so svojim fyzioterapeutom tak, aby nedošlo k opakovaným ťažkostiam v oblasti chodidla.

Pri pozáťažových akútnych bolestiach je možné využiť metódu spray&stretch, teda chladivým sprejom 2-3x prestriekneme chodidlo, následne plôšku pretiahneme podľa potreby, cca 3-5x.

Po aplikácii spreja je možné zredukovať bolesti pri došľape aplikáciou kinesiotapu. Vzhľadom na horšiu výdrž tejpu na oblasti chodidla, je dobré podstrieknuť oblasť lepidlom v spreji. Tejp aplikujeme od päty smerom k prstom, kotva tejpu je bez napätia na oblasti päty, na jednotlivých pruhoch pásky je napätie 100 percent. Koniec tejpu vychádza na oblasť chrbta chodidla, lepí sa aj bez napätia.

nĎalším krokom vedúcim k zmierneniu akútnej bolesti je flossband. Aplikujeme na chodidlo s prikrytím 50 percent a napätím 50-70 percent. Opakujeme podľa potreby 1-3x, po dobu 30-60 sekúnd, kombinujeme s pasívnym pretiahnutím alebo aktívnym pohybom.

Ďalej je možné využiť masážneho ježka, prechádzať ním podľa potreby po ploske nohy na uvoľnenie plantárnej fascie.

 

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice