Bankovanie

Čo je to bankovanie, ako funguje a na čo je dobré?

Bankovanie je celosvetovo rozšírená terapeutická metóda, ktorá vychádza z tradičnej čínskej medicíny. Dnes je bankovanie dosť využívané a obľúbené v zdravotníckom aj v športovom sektore. Princíp bankovania spočíva vo vytvorení podtlaku na koži pomocou banky. Intenzita a spôsob, ktorým sa tento podtlak dosiahne sa líši podľa vybraného typu bankovania (viď odstavec Techniky bankovania a druhy baniek). Podtlak sa cez kožu dostáva do hlbšie uložených tkanív a vytvára v mieste tzv. "miestnu myofasciálnu dekompresiu" (Chirali, 2018). V tomto mieste dôjde k intenzívnemu zvýšeniu metabolizmu, a teda zrýchleniu krvného obehu a telesných tekutín. Táto rýchla a veľmi intenzívna stimulácia mikrocirkulácie pod miestom pôsobenia banky spustí rad regeneračných mechanizmov. Dochádza najmä k odplaveniu metabolitov a naopak prísunu živín do danej oblasti. Tento princíp sa v rámci fyzioterapie využíva predovšetkým na uvoľnenie svalov, zníženie bolesti, obnovenie posunlivosti mäkkých tkanív či na úľavu od kŕčov. Banky môžu však byť využité vo výnimočných prípadoch aj na ovplyvnenie úzkostných stavov či pri respiračných problémoch. Dnes je veľmi obľúbené využitie baniek v oblasti kozmetiky.

Bankovanie-je-celosvetovo-rozsirena-terapeuticka-metoda

Na čo si dať pozor pri bankovaní, kontraindikácie

Absolútnou kontraindikáciou terapie bankovaním je akákoľvek forma lymfatickej rakoviny. Ďalšou kontraindikáciou sú krvácavé poruchy, poruchy krvného obehu či tehotenstvo počas prvých troch mesiacov. Banky by nemali byť aplikované na krehkú alebo citlivú kožu, aplikácia by mohla takémuto pacientovi príznaky zhoršiť. Rovnako tak v prípade poranenia kože, vredov či popálenín. Vyššia obozretnosť je na mieste pri aplikácii baniek osobe s epilepsiou, náhle intenzívne zvýšenie prietoku krvi by v krajných prípadoch mohlo vyvolať záchvat.

Silikonove-banky-Spophy-maju-dlhu-zivotnost

Stručná história bankovania

História bankovania je veľmi rozsiahla a je ťažké s istotou špecifikovať, kde presne táto technika vznikla. Korene siahajú do starovekého Egypta a Číny, avšak metóda sa geograficky veľmi rozšírila, a to napríklad do oblastí Švédska či Strednej Ameriky. Z roku 1150 pred n.l. sa zachovali nákresy z Egypta, ktoré zobrazujú vtedajšie techniky bankovania, ktoré boli používané na liečbu širokého spektra ochorení starovekými lekármi. Signifikantná sa však terapia bankovaním stala pre oblasť Číny a prostredníctvom lekárov tradičnej čínskej medicíny táto metóda zostala aktívna dodnes.

Bankovanie-je-vhodne-na-uvolnenie-svalov

Techniky bankovania a druhy baniek

Bankovanie je možné rozdeliť do dvoch veľkých skupín a to na bankovanie studené a bankovanie ohňom. V prvom prípade je vákuo pod bankou dosiahnuté pomocou pumpičky alebo manuálnym vytlačením, v druhom prípade pomocou ohňa. Od tohto delenia sa následne odvíjajú typy baniek: silikónové, sklenené, plastové s pištoľou či výnimočne bambusové. Intenzitu terapie možno definovať silou sania: ľahké, stredné, silné. Techniky ďalej rozdeľujeme na statické či dynamické (banková masáž). Špeciálnou technikou je mokré bankovanie (krvavé), kedy dochádza k perforácii kože pod bankou. V tomto prípade sa jedná o najstaršiu techniku bankovania av dnešnej dobe je už najmenej využívaná. Veľmi zriedka sa tiež využíva technika ľadového bankovania, kedy dochádza k vloženiu kociek ľadu pod banku.

Spophy-cupping-set-sada-silikonovych-baniek

Bankovanie dnes

V dnešnej dobe sú dosť využívané silikónové banky. Sú veľmi ľahké, umývateľné a plne funkčné. Na vytvorenie podtlaku nie je potrebný ďalší nástroj a tým pádom sú ideálne aj na prípadné prevážanie. Odporúčam banky od značky Spophy, ktoré sú v predaji po štyroch kusoch rôznych veľkostí, majú veľmi jednoduchú údržbu a dlhú životnosť.