Ortézy

Ortézy majú protektívnu funkciu. Najčastejšie sa používajú ortézy na veľké kĺby ako sú kolená, členky, lakte alebo zápästia. Ortézy sa okrem použitia pre jednotlivé kĺby rozlišujú tiež podľa stupňa ochrany a to od jednoduchých sťahovacích ortéz až po zložitejšie kĺbové ortézy.

NA ZÁKLADE AKÝCH KRITÉRIÍ ORTÉZY DELIA?

Ortézy sa podľa medzinárodnej klasifikácie delia podľa spôsobu výroby (sériovo alebo individuálne zhotovené), podľa použitého materiálu, podľa účelu (liečebné, dočasne používané a kompenzačné), podľa funkcie (fixačné, podporné, vyrovnávacie, korekčné, stabilizačné, odľahčujúce), podľa konštrukcie ( ortézy statické a dynamické), podľa lokalizácie na tele (trupové a končatinové). Najčastejšie sa používajú ortézy na veľké kĺby ako sú kolená, členky, lakte, zápästia, ramená, ale dajú sa využiť aj na drobné kĺby prstov horných aj dolných končatín. Ortézy sa okrem použitia pre jednotlivé kĺby rozlišujú tiež podľa stupňa ochrany a to od jednoduchých sťahovacích ortéz až po zložitejšie kĺbové ortézy. Ich výhodou je rýchla aplikácia a snímateľnosť, zníženie rizika útlaku cievne-nervového zväzku a mäkkých tkanív, možnosť hygieny postihnutého kĺbu. Medzi nevýhody patrí, najmä u podporných ortéz, ich ľahká dostupnosť. To mnohokrát vedie k zbytočnému predlžovaniu fixácie, k zámene aktívneho cvičenia za pasívnu podporu a tým k zhoršeniu svalových dysbalancií. Ortézy by mal vždy odporučiť lekár alebo fyzioterapeut.

ORTÉZY NA KOLENO

Ortézy na koleno sa využívajú nielen pri športových úrazoch. Najčastejšie ide o natiahnutie väzov, čiastočné pretrhnutie väzov a úplné pretrhnutie väzov. Ortézy na koleno Mueller pomáhajú pri liečbe a predchádzajú najrôznejším problémom ako pooperačnej bolesti, degeneratívne ochorenie kolena, chondropatie jabĺčka alebo skokanské koleno.

ORTÉZY NA LAKEŤ

Ortézy na lakeť sa používajú pri rehabilitácii, po operačnom zákroku alebo ako prevencia. Poranenia lakťov môžu byť spôsobené poškodením chrupavky, svalov, väzov alebo šliach. Ortézy na lakeť Mueller pomáhajú predchádzať tenisovým lakťom, osteoartritíde, artritíde, tendonitíde alebo pooperačným bolestiam.

ORTÉZY NA ZÁPÄSTIE

Zápästné ortézy Mueller pomáhajú pri liečbe a predchádzajú problémom so zápästím ako sú pooperačné bolesti, syndrómy karpálneho tunela, artritída, chronické bolesti zápästia alebo zápaly šliach.

ORTÉZY NA CHRBÁT A BEDROVÉ PÁSY

Ortézy na chrbát a bedrové pásy pomáhajú každému, kto utrpel pri športe alebo inej činnosti zranenie chrbtice. Ortézy na chrbát a bedrové pásy Mueller ponúkajú úľavu pri svalovej slabosti brušných svalov, osteoartritíde, artritíde alebo pri zdvíhaní ťažkých bremien.

ORTÉZY NA RAMENÁ

Ortézy na ramená sú nevyhnutným pomocníkom pri liečbe následkom športových aktivít. K poraneniu ramena najčastejšie dochádza pri pádoch a úrazoch pri cyklistike, lyžovaní alebo ďalších kontaktných športoch.

ORTÉZY NA ČLENOK

Ortézy na členok pomáhajú dodávať stabilitu pri poraneniach ako sú výrony a zlomeniny. Ortézy na členok Mueller pomáhajú pri osteoartritíde, artritíde, pooperačných bolestiach, chronickej instabilite členkov alebo ochrane pri predchádzajúcom zranení.

späť