Ponuka kompenzačných a rehabilitačných pomôcok - druhý diel

V prvej časti sme si niečo všeobecne povedali o kompenzačných pomôckach a zamerali sme sa na pomôcky, ktoré uľahčujú pohyb v priestore a pomáhajú ľuďom k lepšej mobilite a samostatnosti. V tejto časti sa budeme venovať pomôckam pre sebaobsluhu, ktoré pomáhajú ľuďom pri bežných denných činnostiach. Poslednú časť článku som venovala ortézam.

Kompenzačné pomôcky pre denné činnosti

  • madlá
  • nástavce na WC
  • sedačky do vane a sprchy
  • polohovacie kreslá a lôžka
  • polohovacia hrazda
  • antidekubitné podložky a matrace
  • zdviháky a závesy

 

Kompenzačné pomôcky po operácii či hendikepe

Vďaka ochoreniu, hendikepu či vďaka veku sa pacient môže dostať do situácie, kedy si sám nebude schopný pomoc. Napríklad zdvihnutie sa z toalety, otvorenie fľaše, osobná hygiena, nazutie ponožky a tak ďalej. V týchto prípadoch prichádzajú vhod kompenzačné pomôcky pre sebaobsluhu. Nezriedka sa stáva, že pacienti vďaka úrazu alebo vďaka veku stratia svalovú silu a nie sú schopní potom sami doma fungovať. Nielen v rámci svalovej sily, ale napríklad aj v rámci režimových opatrení, ktoré mnohé operácie a diagnózy vyžadujú.

Navliekač ponožiekNadstavec na WC 10 cm s fixaciouSedačka do sprchy s madlySedačka do vane

Napríklad operácia bedrového kĺbu, kedy pacient nesmie presiahnuť uhol v bedrovom kĺbe cez 90°, aby nedošlo k jej luxácii. Prichádza prvý problém ako je obutie topánok a zaviazanie šnúrok, pokračujúce cez oblečenie ponožiek, sed na toaletu, vstávanie do stoja a tak ďalej. V týchto prípadoch je nutné na sedenie využívať napríklad sedací klin, nástavec na toaletu (prenosný, s madlom, vystlaný, plastový), elastické šnúrky do topánok, lyžicu na obuv, obliekač ponožiek a v neposlednom rade pacienti tiež uvítajú sedačku do vane či sprchy, ktorá môže byť skladacia, prenosná, otočná alebo istená protišmykovou podložkou.

Ergonomický multiotvárač 3v1Nastaviteľná vidličkaPolič tablietHrnček s výrezom pre nos

U človeka sa počas evolúcie vyvinul palcový úchop, vďaka ktorému sme schopný držať šálku od čaju, odomknúť kľúčom zámok, zapnúť si gombík na košeli a tak ďalej. Aj keď si to počas dňa neuvedomujeme, využívame ako pravú, tak i ľavú hornú končatinu. Samozrejme jedna ruka je dominantná - tá hlavná, ktorou napríklad píšeme. To neznamená, že druhú nepotrebujeme, tá pridŕža, nesie a dopomáha. To, ako je druhá ruka dôležitá si človek uvedomí až v prípade, že sa s tou prvou niečo stalo. Môže sa jednať o zlomeninu, trvalé spevnenie kĺbu, amputáciu, obmedzený rozsah pohybu a tak ďalej. V týchto prípadoch pacienti najviac využívajú pomôcky pre sebaobsluhu s ergonomickým držaním - lopáriky, príbory (ktoré sa dajú aj polohovať do rôznych polôh), hrnčeky či šálky. Do kompenzačných pomôcok pre stravovanie tiež spadajú napríklad rôzne otvárače vôd a konzerv, ktoré môžu byť aj elektrické alebo multifunkčné. Dali by sa sem zaradiť aj rezáky a drviče liekov.Držiak toaletného papiera

Za veľmi užitočnú vec považujem držiak toaletného papiera. Ramenný kĺb býva veľmi často obmedzený pri pohybe vzad a vnútornej rotácie. Takto sa ruka predĺži a človek môže v pohodlí dokončiť intímnu hygienu.

Pacienti, ktorí sú napríklad na vozíku a nemôžu sa veľmi dobre pohybovať alebo pacienti, ktorí sú pripútaní k lôžku si ruku môžu predĺžiť cez podávač predmetov (skladací, otočný, teleskopický). Pacienti tento podávač radi využívajú aj napríklad k obliekaniu voľných ponožiek či topánok.

Pacienti, ktorí majú ťažký hendikep alebo majú problém napríklad s presunmi či s poruchou udržania hornej polovice tela vo vertikále využijú zdvihák s pásom, ktorý tak umožní lepší, menej náročný a komfortnejší presun - vhodné pre pacientov s vyššou hmotnosťou alebo pre pacientov, ktorí nespolupracujú a potrebujeme ich vertikalizovať aspoň do sedu. Pre pacientov, ktorí si pri presunoch pomáhajú sú vhodné presúvacie podložky - napríklad presun vozíčkarov z postele na vozík.

Keď zostanem ešte chvíľu pri ťažkých imobilných pacientoch je dôležitý aj ich komfort pri spánku a počas dňa, kedy je nutné zabezpečiť ich Antidekubitné matracePedálová pomôcka pre rehabilitáciupolohu tela proti dekubitom. Jednak je dôležité polohovanie, ktoré by sa malo meniť každé 2 hodiny cez deň, v noci po 4 hodinách. Mimo to je vhodný aj antidekubitný matrac, ktorý je zložený zo vzduchového a penového dielu. Jednotlivé diely sa dajú prehodiť do rôznych polôh a tým docielime požadované polohy. Matrac je umývateľný a hlavne priedušný.

Či už je človek pripútaný na vozík a potrebuje precvičiť ruky alebo je po operácii dolnej končatiny, či chce ľahko posilňovať a pohybovať s hornými či dolnými končatinami v rámci kondičného cvičenia je vhodné využiť pedálovú pomôcku - vhodná je aj pre ľudí vo vysokom veku.

Ortézy a bandáže

Do kompenzačných pomôcok musíme zahrnúť aj ortézy a bandáže. Väčšinou sme sa s týmito pomôckami stretli po nejakom úraze, operácii Bandáž na lakeťalebo napríklad na zabezpečenie stability kĺbu pri športe či chôdzi. Dôležitý je komfort pri nosení, a preto je dôležitý aj správny výber ortézy. V našej ponuke nájdete sortiment od americkej firmy Mueller
Ortézy máme ako na dolné končatiny - členok, koleno, tak na horné končatiny - lakeť, zápästie, rameno. Väčšinou sa k nim dostaneme po operácii väzov či ochabnutosti svalov po operácii. U členkov potom po distorziách. U zápästia zas prevláda syndróm karpálneho tunela alebo artróza metakarpofalangového kĺbu palca.

Najviac dostupné a k videniu sú potom v populácii bedrové pásy a ortézy na chrbát. Tie sa najviac nosia v Bedrový pás Muellerpooperačných fázach alebo v prípade osteoporózy či artrózy. Veľa neurológov tiež predpisuje bedrový pás u obéznych pacientov, ktorí vďaka tomu majú poruchu statiky aj dynamiky chrbtice.

Do ortéz tiež zahŕňame chrániče - ako kĺbové, tak aj suspenzory či chrániče zubov.

Na záver by som chcela povedať, keď si nebudete vedieť rady s výberom akejkoľvek kompenzačnej pomôcky, navštívte svojho ortopéda či ošetrujúceho lekára, ktorý Vám s výberom pomôže a poradí. S výberom Vám tiež rád pomôže fyzioterapeut poprípade ergoterapeut. Pri každej kompenzačnej pomôcke je nutný komfort, pretože sa stane na nejaký čas neoddeliteľnou súčasťou Vášho života.

 

Michaela Dudková

Autorka článku Bc. Michaela Dudková