Recenzie tejpovacej pásky Temtex z pohľadu fyzioterapeutky

Na čo je tejpovanie dobré?

Kinesiotaping je metóda, ktorá sa v dnešnej dobe dosť využíva, ako v oblasti športu, tak v ambulanciách fyzioterapie. Pri správnej a cielenej aplikácii tejpu slúži táto metóda ako veľmi užitočný pomocník. Všeobecne možno zhrnúť, že tejpy možno využiť na zníženie bolesti, korekciu postavenia kĺbu, stimuláciu či naopak utlmenie svalu alebo napríklad na redukciu opuchu. Pred každou aplikáciou je najdôležitejšie určiť konkrétny cieľ, ktorý chceme dosiahnuť. Škála možností aplikácie s rôznymi efektmi je totiž veľmi široká. Potom už záleží na správnom vykonaní aplikácie na dosiahnutie žiadaného efektu.

Aplikacia-tejpovacej-pasky-Temtex

Tejp pôsobí z receptorov uložených v koži na hlbšie uložené štruktúry. Môže byť využitý na pôsobenie na voľné nervové zakončenia tak, aby prostredníctvom vrátkovej teórie pomáhal tlmiť bolesť. V tomto prípade je ideálny na použitie napríklad v akútnych fázach po úrazoch. Veľmi dobré a pre pacienta pozorovateľné výsledky má tzv. lymfotaping. Ide o spôsob aplikácie tejpu na oblasť opuchu, kedy tejp napomáha efektívnemu odtoku lymfy smerom k najbližšej lymfatickej uzline a následnému vstrebaniu. Možno povedať, že v oblasti pod tejpom dôjde k odľahčeniu intersticiálneho priestoru a sú tak vytvorené vhodné podmienky na odtok metabolitov a naopak prítok živín prostredníctvom krvného obehu. V oboch prípadoch je tejp lepený s nižším napätím, teda obvykle pod 50%. Tejp je možné tiež aplikovať korekčne, s vyšším napätím (nad 50%). V tomto prípade dochádza k stimulácii proprioreceptorov a mechanoreceptorov a pomocou kompresných síl vychádzajúcich z aplikovaného tejpu pod väčším napätím. Je tak možné dosiahnuť lepšiu stabilitu segmentu, centráciu kĺbov či korekciu pohybového vzoru. Tejp je teda veľmi efektívnou súčasťou ďalších oblastí fyzioterapie a čo viac, pôsobí na pacienta 24 hodín denne.

Tejpovanie-ramena

Na čo si dať pozor pri aplikácii tejpu?

Tejp by mal byť aplikovaný na čistú, suchú a oholenú kožu pre dosiahnutie maximálneho efektu. Tejp by mala aplikovať osoba oboznámená s pravidlami aplikácie tejpu. V ideálnom prípade po absolvovaní odborného kurzu tejpovania, ktorý sama ako fyzioterapeutka môžem vrelo odporučiť. Doba pôsobenia tejpu sa mierne líši podľa daného spôsobu aplikácie, všeobecne sa však dá povedať, že by nemala presiahnuť 5 dní. Väčšinou iba v prípade lymfotapu je možné dobu predĺžiť na 1 týždeň. V prípade výskytu nežiaducej alergickej reakcie či na koži či inej neznášanlivosti nie je vhodné tejp aplikovať.

Temtex-tape-je-vodeodolny

Výhody tejpu Temtex

Vo svojej fyzioterapeutickej praxi som mala možnosť využiť viac značiek tejpov a s tejpmi od značky Temtex som bola najspokojnejšia. Pri správnej aplikácii tejpy vydržia na koži bez poškodenia po celých 5 - 7 dní a to aj pri intenzívnejšom sprchovaní, kúpaní či športovaní. Zložky, z ktorých je Temtex tape vyrobený sú vysoko kvalitné a bezpečné pre všetku populáciu. Vďaka tomu, že tejpy neobsahujú latex a použité lepidlo je hypoalergénne, je riziko alergickej reakcie po aplikácii znížené na minimum. Tejpy sú vďaka veľkej hustote vlákien bavlny vysoko elastické, je tak teda zaručená ich plná funkčnosť. Z môjho hľadiska ako detskej fyzioterapeutky je aj veľmi dôležitá možnosť širokého výberu farieb tejpovacích pások Temtex. Výhodou je aj možnosť zakúpenia troch rôznych šírok tejpov. Aj vzhľadom na pomer ceny a kvality môžem Temtex tape len odporučiť.

 

Autorka recenzie je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocice v Prahe