Rehabilitacia po plastike predného krížového väzu 3. diel

 

V treťom diele Vám predstavíme základné cviky pre tretiu fázu rehabilitácie.

Tá začína 7. týždňom od operácie a končí približne na konci 12. týždňa. Ďalšia fáza je už špecificky daná pre konkrétny šport, ktorý prevádzkujete, alebo sa na neho chcete v budúcnosti zamerať. Ak takéto nároky nemáte, môžete ďalej pokračovať v cvičení podľa tohto videa.

Ciele tejto fázy:

  • Plný rozsahu v operovanom kolennom kĺbe.
  • Plná extenzie (napnutie) kolenného kĺbu.
  • Jazda na bicykli. Plávanie - kraul, znak. Technika pŕs pre nohy nie je vhodná.
  • Plná záťaž v stoji na samotnej operovanej dolnej končatine.
  • Zvyšovanie záťaže pomocou posilňovacích gúm a doplnenie proprioceptívneho cvičenia pomocou nestabilných plôch.
  • Posilnenie svalov celej dolnej končatiny.
  • Každý cvik opakujeme 8 - 12 krát.
  • Cvičíme 3x - 5x týždenne.

Pri cvičení sa tiež riaďte svojimi pocitmi ako je napríklad bolesť. Pokiaľ koleno po cvičení opuchne, ale do druhého dňa opuch spľasne, pokračujte v už nastavenej intenzite. Ak opuch zostáva aj na druhý deň ráno, intenzitu znížte a so zvýšením obťažnosti cvikov ešte pár dní počkajte. Pre zvýšenie obťažnosti cvikov používajte spomínané posilňovacie gumy a nestabilné plochy.

Ďalšia fáza je už špecifická pre konkrétny šport a jeho tréning, ktorý prevádzkujete, alebo sa na neho chcete v budúcnosti zamerať. Ak takéto nároky nemáte, môžete ďalej pokračovať v cvičení podľa tohto videa. Pokiaľ ale chcete poradiť s ďalším špecifickým cvičením od 13. týždňa, neváhajte a obráťte sa na nás v našej ordinácii Rehasport.

Dúfam, že pre vás boli videá užitočné, že všetko plne zvládate a so žiadnym cvikom nemáte problémy. Tiež plne verím, že už vás koleno nebolí a začínate v ňom mať stopercentnú dôveru. Za akékoľvek otázky a pripomienky budeme radi, rovnako ako za váš „like“ alebo odber nášho kanála. Vďaka a buďte zdraví.

Pomôcky použité vo videu nájdete na webových stránkach: www.rehabilitacnepomocky.sk

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom rehabilitácie, obrátiť sa na nás môžete na: www.rehabilitace.rehasport.cz

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie