Rehabilitacia po plastike predného krížového väzu 3. diel

 

V treťom diele Vám predstavíme základné cviky pre tretiu fázu rehabilitácie.

Tá začína 7. týždňom od operácie a končí približne na konci 12. týždňa. Ďalšia fáza je už špecificky daná pre konkrétny šport, ktorý prevádzkujete, alebo sa na neho chcete v budúcnosti zamerať. Ak takéto nároky nemáte, môžete ďalej pokračovať v cvičení podľa tohto videa.

Ciele tejto fázy:

  • Plný rozsahu v operovanom kolennom kĺbe.
  • Plná extenzie (napnutie) kolenného kĺbu.
  • Jazda na bicykli. Plávanie - kraul, znak. Technika pŕs pre nohy nie je vhodná.
  • Plná záťaž v stoji na samotnej operovanej dolnej končatine.
  • Zvyšovanie záťaže pomocou posilňovacích gúm a doplnenie proprioceptívneho cvičenia pomocou nestabilných plôch.
  • Posilnenie svalov celej dolnej končatiny.
  • Každý cvik opakujeme 8 - 12 krát.
  • Cvičíme 3x - 5x týždenne.

Pri cvičení sa tiež riaďte svojimi pocitmi ako je napríklad bolesť. Pokiaľ koleno po cvičení opuchne, ale do druhého dňa opuch spľasne, pokračujte v už nastavenej intenzite. Ak opuch zostáva aj na druhý deň ráno, intenzitu znížte a so zvýšením obťažnosti cvikov ešte pár dní počkajte. Pre zvýšenie obťažnosti cvikov používajte spomínané posilňovacie gumy a nestabilné plochy.

Ďalšia fáza je už špecifická pre konkrétny šport a jeho tréning, ktorý prevádzkujete, alebo sa na neho chcete v budúcnosti zamerať. Ak takéto nároky nemáte, môžete ďalej pokračovať v cvičení podľa tohto videa. Pokiaľ ale chcete poradiť s ďalším špecifickým cvičením od 13. týždňa, neváhajte a obráťte sa na nás v našej ordinácii Rehasport.

Dúfam, že pre vás boli videá užitočné, že všetko plne zvládate a so žiadnym cvikom nemáte problémy. Tiež plne verím, že už vás koleno nebolí a začínate v ňom mať stopercentnú dôveru. Za akékoľvek otázky a pripomienky budeme radi, rovnako ako za váš „like“ alebo odber nášho kanála. Vďaka a buďte zdraví.

Pomôcky použité vo videu nájdete na webových stránkach: www.rehabilitacnepomocky.sk

Ak máte akékoľvek otázky ohľadom rehabilitácie, obrátiť sa na nás môžete na: www.rehabilitace.rehasport.cz