Tejpovanie pri behaní

Bežecká sezóna už začala a s tým sa začala plniť aj naša ordinácia Rehabilitácia Rehasport klientmi, ktorí majú pred sebou nejaké čisto bežecké alebo prekážkové preteky. Ich požiadavky sú väčšinou dosť podobné a často na poslednú chvíľu chcú zatejpovať pred pretekmi. Aby tejpovanie bolo čo najefektívnejšie je žiaduce rešpektovať niekoľko pravidiel. Priamo na mieste pretekov je totiž často ťažké niektoré podmienky správneho tejpovania naplniť. Takže pokiaľ sa chcete od terapeuta nechať zatejpovať, buďte pripravení nasledujúcim spôsobom:

  • Príďte včas - aspoň 45 - 60 minút pred samotnými pretekmi alebo ešte lepšie, než sa začnete rozcvičovať a spotíte sa.
  • Koža by mala byť pred tejpovaním suchá a nespotená.
  • Už deň vopred si oblasť, kde chcete tejp nalepiť, ohoľte - stačí chlpy skrátiť cca na 1mm zastrihávačom fúzov/vlasov.
  • Koža by mala byť tiež bez mechanických nečistôt (blato, piesok a pod.)
  • Pomocou kinesio tapu sa netejpuje rovnako ako fixačným tejpom. Inými slovami, netejpuje sa „koleno“, „členok“, „rameno“ na spevnenie, takže potrebujeme vedieť, aké máte problémy.
  • Mali by ste aspoň tušiť, kde Vás bolí, kedy je to najhoršie, s čím sa problémy zlepšujú a pod.
  • Pri tejpovaní kolena – je ideálne vypozorovať, či sa bolesť prejavuje pri zbehoch z kopca dole – ak áno, môže terapeut už uvažovať nad vhodnou aplikáciou tejpu na zbehy, takže zvolí techniku uvoľnenia predného stehenného svalu a eventuálne ešte techniku na odľahčenie.
  • Nezabudnite, že tejpovanie je len súčasťou terapie – v prípade tejpovania pred pretekmi sa odporúča vykonať aspoň pretiahnutie pred a po výkone. Po závode by sa stav mal riešiť v mieste bydliska v spolupráci s fyzioterapeutom.

Tejpovani-je-vhodne-pro-bezce

Kombinácia tejpovania a terapie chladom

Pokiaľ viete, že po ubehnutí určitého počtu kilometrov trpíte na kŕče, tak okrem horčíka môžete ich prejavy zmierniť aj tejpovaním. Na to sú vhodné inhibičné techniky svalové, ktoré sval uvoľnia a pravdepodobnosť kŕčov eliminujú. Najčastejšie sa jedná o inhibíciu lýtok a zadnej strany stehien. Účinok tejpovania pri svalovej únave a kŕčoch je možné ešte znásobiť použitím chladivého spreja Spophy, ktorý je možné použiť v kombinácii tejpovania a terapie chladom. Pokiaľ sa stane, že si pri závode spôsobíte výron členku, možno Spophy Coolant sprej použiť aj v rámci prvej pomoci na akútne schladenie. V súčasnej dobe nie je športovca, ktorý by nepoznal mimoriadne účinky chladivých sprejov. Pokiaľ trpíte na preťaženie bedier, tak sa ich bolesť často prejavuje hlavne pri behu do kopca v teréne. Tieto nepríjemné príznaky možno tiež zmierniť až odstrániť tejpovaním. Ideálna je priestorová korekcia na svaly pozdĺž chrbtice.

Chladivy-sprej-Spophy

Vložky do topánok pohlcujú otrasy

Niekedy sú bolesti chrbta a dolných končatín spojené s plochonožím, ktoré sa pri behu samozrejme ešte zvýrazňuje. Noha sa pri behu dokáže nielen predĺžiť o cca 1 – 2 cm, ale aj rozšíriť a tým samozrejme oploštiť. Myšlienka bosého behania je skvelá a ako fyzioterapeut ju samozrejme do určitej miery podporujem. Kto čítal bestseller Born to run určite vie o čom hovorím. Tiež asi viete, ako dlho trvá, než noha – chodidlo dokončí prestavbu v taký funkčný celok, aby ste si bosé behanie bez bolestí užili. Kto nezvládne alebo nechce čakať mesiace na to, až sa jeho noha uvoľní, spevní a naučí znova čítať terén, tak môže siahnuť k vložkám do topánok. Keď už sa vydáte touto cestou vyberajte z najlepších materiálov vhodných na športovú záťaž. Na všetky fyzické aktivity sa hodia vložky do topánok Sorbothane. Tieto gélové vložky do topánok stlmia aj dopady na mačacie hlavy, kocky či asfalt pri mestských závodoch, ale aj v drsnom teréne prírody pri horských maratónoch.

Vlozky-do-bot-pohlcuju-otrasy

Theragun pre lepší výkon

Terapeuti z Rehabilitácie Rehasport majú tiež jednu z najúčinnejších zbraní proti bolesti - masážny prístroj Theragun PRO. Tento skvelý nástroj pripraví svaly na výkon oveľa rýchlejšie a intenzívnejšie ako rukami. Na rozdiel od manuálnej masáže sa tiež dostane do väčšej hĺbky a teda ku všetkým svalovým vrstvám. Theragun Vás rýchlejšie pripraví na športový výkon.

Theragun-podporuje-regeneraciu

Kompresné podkolienky ochránia pri záťaži

Na zaťaženie dolných končatín sú vhodné aj anatomicky tvarované kompresné a regeneračné podkolienky Spophy. Tieto podkolienky pomáhajú lepšiemu prúdeniu krvi vo svaloch, okysličeniu tkanív a regenerácii. Zosilnené oblasti chodidla, prstov a Achillovej šľachy pôsobia ako ochrana proti otlakom a pľuzgierom. Použité materiály veľmi dobre odvádzajú vlhkosť a ióny striebra pôsobia antibakteriálne.

Kompresne-podkolenky-Spophy

 

Veríme, že Vás článok inšpiroval a prajeme Vám šťastný vstup do letnej bežeckej sezóny.

 

Autor: Mgr. Jitka Kobrová, Cert. MDT