Terapeutické využitie Theragunu v praxi fyzioterapeuta

Už je to nejaký čas, čo sa prístroj Theragun začal objavovať na slovenskom trhu. Mala som možnosť tento prístroj vyskúšať a zhodnotiť jeho schopnosti. Vo svojej praxi pracujem s pacientmi, ktorí majú reumatické ochorenia, ďalej s pacientmi s vertebroalgickým syndrómom a po rôznych stupňoch polytraumách a úrazov. Vo svojom voľnom čase sa podieľam na príprave basketbalistov a futsalistov. Čo všetko sa týmto prístrojom dá ovplyvniť, ma milo prekvapilo a ako som sa presvedčila, nie je to len prístroj pre svalnatých športovcov.

Theragun

Theragun pochádza z USA, kde sa jeho vývojom zaoberal Dr. Jason S. Wersland, D.C., ktorý ho z počiatku potreboval pre svoje vlastné účely, pretože trpel silnou bolesťou a atrofiou. V priebehu osemročného vývoja vznikol ručný nástroj na batériu, ktorý sa dá použiť kdekoľvek a za akejkoľvek situácie. Funguje na princípe mechanickej a perkusívnej terapie, čo je kombinácia amplitúdy, frekvencie a krútiaceho momentu. Vďaka týmto fyzikálnym vlastnostiam preniká viac do hĺbky tkanív na rozdiel od vibračnej terapie, ktorá má v porovnaní 2x menšiu amplitúdu. Tým, že sú ovplyvňované tkanivá v hĺbke, meníme a ošetrujeme neuromuskulárnu odozvu a môžeme teda docieliť zníženie bolesti, zvýšiť prietok krvi, zahojiť zjazvené tkanivo, uvoľniť svalové napätie, zlepšiť lymfatický obeh, zvýšiť rozsah pohybu a v neposlednom rade aj zlepšiť vnímanie tela.

Pre viac informácií či to ako Theragun správne používať sa dozviete na kurze, ktorý organizuje ako jediný v SR Rehasport: https://www.rehasport.sk/theragun-kurz/

Masážny prístroj Theragun G3PRO

Samozrejme, nemôžete Theragun použiť na každého pacienta a tiež nie každému táto terapia bude príjemná. Theragun nie je možné používať u pacientov s kardiostimulátorom, u pacientov s vysokým krvným tlakom, aj keď je liekovo kompenzovaný, ďalej u tehotných žien na oblasť dolnej časti chrbta a oblasť brucha, v oblasti genitálií, v oblasti okolo ohryzku, na otvorené rany, rany so stehmi a je taktiež vždy potrebné vybrať vhodný nadstavec, ktorý je v sade Theragun. Theragun a jeho účinky som sledovala u pacientky s reumatoidnou artritídou, u pacienta s ankylozujúcou spondylartritídou, u pacienta po extrakcii stabilizačnej doštičky kľúčnej kosti, ktorý sa venuje aktívnemu hraniu basketbalu.

Reumatický pacient

Theragun som využívala u pacientky s reumatoidnou artritídou, ktorá trpí celkovou stuhnutosťou kĺbov a u pacienta s ankylozujúcou spondylartritídou. Theragun bol vždy použitý v rámci terapie, nikdy ako monoterapia. U pacientky s reumatoidnou artritídou sme sa sústredili na oblasť horných končatín spoločne so šijou a ďalej na plosky chodidiel. Terapia prebiehala 2x týždenne po dobu 15 min.

Pred prvou terapiou som vykonala orientačné vyšetrenie HKK a subjektívne hodnotenie pacientky:

  • obmedzený rozsah pohybu najmä do rotácie, flexia v ramennom kĺbe 150°
  • lakeť plný rozsah pohybu
  • palpačná bolestivosť v oblasti flexorovej a extenzorovej skupiny svalov predlaktia
  • palpačná citlivosť svalov ruky a blokády v oblasti drobných kĺbov ruky, trigger pointy v oblasti predlaktia i dlane (najmä oblasť svalov palca)
  • celková bolestivosť ramenných kĺbov pri pohybe
              Pacientka s reumatoidnou artritídou

 

Celkové zhodnotenie 3. mesačnej spolupráce

Subjektívne hodnotenie: bolestivosť ramenných kĺbov sa znížila, výsledky boli pociťované ihneď po prvej aplikácii Theragunu. Celkové uvoľnenie  svalového napätia v oblasti predlaktia, zlepšenie úchopu a mierne zvýšenie svalovej sily. Veľké zlepšenie pacientka pociťovala v oblasti plosky chodidiel - zlepšenie chôdze, zlepšený odval chodidla, celkovo cíti celú dolnú končatinu uvoľnenú (pacientka s artrodézou I.metatarzophalangeálneho kĺbu palca).

Objektívne hodnotenie: zníženie svalového napätia v oblasti predlaktia, úbytok TrP v oblasti dlane a v oblasti predlaktia v oboch skupinách. Čiastočné uvoľnenie drobných kĺbov ruky, dynamometer nezaznamenal zvýšenie svalovej sily. Zlepšená chôdza po aplikácii Theragunu - lepší odval chodidla, uvoľnenie drobných kostí v oblasti plosky nohy, uvoľnenie Achillovej šľachy a fascie v oblasti planty.

Pacient po extrakcii stabilizačnej doštičky z ramenných kĺbov

Pacient prekonal 3/2019 operáciu väzov v oblasti kľúčnej kosti, kde došlo ku kompletnému pretrhnutiu pri zápase. Bola vykonaná stabilizácia pomocou doštičky a jej zachovania. Po operácii bola hybnosť a rozsah pohybu obmedzený (flexia 45 °, abdukcia 45 °, rotácia 0 °), rehabilitácia prebiehala cca do júna, kedy pohyby boli limitované iba doštičkou. Extrakcia doštičky bola vykonaná 12/2019 (obrázok vpravo 2 deň po operácii). Rozsah pohybu v ramennom kĺbe 170°, abdukcia 170°, mierne obmedzená vnútorná a vonkajšia rotácia. Pacient udával obmedzenie hybnosti, príležitostnú bolestivosť najmä v noci. Pacient sa vďaka zraneniu nemohol zúčastniť basketbalovej sezóny, počas rehabilitácie a po ukončení rehabilitácie nasledoval kondičný a celkový prípravný tréning, kedy bol využívaný aj Theragun.

Operácia prebehla 3.12.2019 bez komplikácii, stehy ponechané 13 dní, rana následne pokojná, hojenie per primam. Rozsah pohybu obmedzený do flexie 90°, abdukcie 60 °, rotácie obmedzené a bolestivé. V pooperačnej fáze bol Theragun využívaný k uvoľneniu svalov lopatky, šije, paže a prsného svalu. Po necelom mesiaci bol Theragun aplikovaný priamo na jazvu, aby nedošlo k adhéziám.

Zhodnotenie terapie

Celkovo bol Theragun okrem iného u pacienta využívaný aj v príprave na návrat k basketbalu - pred tréningom použitý k facilitácii, po tréningu či zápase ako regenerácia. Rozsahy pohybu v ramennom kĺbe 9.1.2020 plná flexia, abdukcia aj rotácie. Naďalej pracujeme na zvýšení svalovej sily. Subjektívne hodnotenie pacienta: bez problému, Theragun hodnotím veľmi kladne v rámci prípravy na zápas či pred tréningom a taktiež v rámci regenerácie. Hráč má za sebou dva úspešné zápasy.

             Aplikácia Theragunu pri hojení jazvy

             Terapeutické využitie Theragunu

Celkové zhodnotenie Theragunu

Prístroj hodnotím veľmi kladne. Nielen, že mi uľahčí veľa práce a ušetrí ruky, ale tiež pomôže. Samozrejme ruky sú nezameniteľný nástroj, takže je vždy nutné vyšetrenie pacienta, následne stanoviť terapiu a vždy by terapeut mal vedieť, čo robí a čo chce pomocou Theragunu ovplyvniť. V mojej praxi sa mi Theragun veľmi dobre osvedčil u tonických kŕčov dolných končatín alebo napríklad v príprave pacienta pred mobilizáciou či manipuláciou. Ďalej u pacienta s totálnou endoprotézou bedrového kĺbu, kde dochádzalo ku zrastom a ku vzniku hypertonickej jazvy. Theraganom sa dajú ovplyvňovať štruktúry aj cez svalové reťazce alebo napríklad cez pôsobenie na reflexné body. Výhoda tohto masážneho prístroja je v tom, že má širokospektrálne využitie a dá sa použiť ako u pooperačných či chronických stavov tak aj u športovcov v príprave, v tréningu, pred zápasom alebo po zápase.

Dudková Michaela_1

 Autorka článku Bc. Michaela Dudková

  

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie