Zvrtnutý členok

Zvrtnutý členok je jedným z najčastejších zranení v pohybovom aparáte. Vyskytuje sa často v kontaktných športoch, ako napríklad futbal, basketbal alebo hádzaná. Nie je však výnimka, že k bolestivej distorzii môže človek prísť aj pri ľahkom behu v ťažšom teréne. Tento bolestivý stav je často tiež sprevádzaný opuchom, ktorý hlavne prvé dni po zranení taktiež môže výrazne obmedzovať pohyblivosť.

Mueller-adjustable-ankle-support-osfm-bandaz-na-clenok

Tak dochádza k poškodeniu väzu na rôznom stupni. Podľa stupňa poškodenia následne prispôsobujeme aj terapiu. Dobrým pomocníkom aj v rámci prevencie môže byť bandáž na členok, ktorá umožňuje plný rozsah boľavému alebo stuhnutému členku. Na úplné odľahčenie záťaže sa využívajú francúzske barle. S chôdzou o barlách má mnoho ľudí problém a preto odporúčame sa pozrieť na nasledujúce video.

Pred samotným cvičením sa chodidlá stimulujú pomôckami ako sú napríklad masážny ježkovia alebo valčeky. Potom nasleduje cvičenie nestability v podobe korigovaného nákroku na balančnej šošovke, ktorá je vhodná na zlepšenie koordinácie, rovnováhy alebo celkového držania tela. Na zvýšenie svalovej sily je možné podľa stupňa odporu použiť posilňovaciu gumu. Spôsobov ako cvičiť s posilňovacou gumou je niekoľko. Inšpirovať sa môžete v nasledujúcich videách.