Ako na akútne bolesti v oblasti krčnej chrbtice?
Ako na akútne bolesti v oblasti krčnej chrbtice?
V dnešnom článku si popíšeme, ako postupovať pri akútnych bolestiach v oblasti krčnej chrbtice. Názorné ukážky nájdete v priloženom videu. Budeme sa zaoberať bolesťami, ktoré boli spôsobené zablokovaním krku, nie úrazovým mechanizmom.
Ako môže dôjsť k blokáde krčnej chrbtice?
V praxi je blokáda najčastejšie spôsobená vykonaním nekoordinovaného rýchlejšieho pohybu, na ktorý tkanivá zareagujú práve blokádou ochranného charakteru. Na vytvorenie blokády často stačí zaspať v polohe, ktorá nie je anatomická a daný segment sa tým pádom zablokuje. Väčšina z nás pozná pocit, kedy v určitom mieste cítime tvrdú zarážku a bolesť, ktorá nám bráni v prevedení pohybu, čo môže byť práve prejavom akútnej blokády. Bolesť však nemusí byť iba lokálna, ale veľmi často aj prenesená, teda vyžarujúca do vzdialenejších oblastí. V prípade akútnej blokády krčnej chrbtice sa jedná najmä o bolesť v oblasti lopatky, ramena či hlavy.
Čo je to blokáda?
Ide o posun v kĺbe, ktorý pôsobí zhoršenú pohyblivosť a bolesť. Dochádza k obmedzeniu tzv. translačného (čiže šmykového) pohybu v oblasti kĺbu. To je pohyb, či určitá kĺbová vôľa pohybu kostených štruktúr voči sebe, ktorý by v kĺbe mal byť zachovaný. Tento pohyb nie je možné vykonať vlastnou vôľou, iba mechanickým pôsobením zvonku. V prípade, keď dôjde k blokáde, dôjde k obmedzeniu tohto pohybu určitým smerom. Na danú situáciu reagujú aj okolité tkanivá zvýšením tonusu, čím sa naše telo snaží zablokovaný pohybový segment chrániť. Všetky tieto procesy môžu viesť k nepríjemným subjektívnym vnemom, ako je bolesť či stuhnutie. Blokáda je teda mechanicky ovplyvniteľná polohou aj pohybom, z čoho vyplýva aj jej liečba.
Najčastejšie chyby pri liečbe akútnej blokády krčnej chrbtice.
Obvykle pacienti pri akútnej bolesti začnú oblasť nahrievať, zájdu si na masáž či siahnu po krčnom golieri, aby krk znehybnili. Ani v jednom prípade však nejde o ideálny spôsob liečby. Teplo aj masáž môžu pôsobiť príjemne, avšak blokádu ako takú nevyriešia. Blokáda je ovplyvniteľná polohou a pohybom, preto je vhodné myslieť predovšetkým na ideálne postavenie krku pri danej procedúre. V prípade masáže môže bohužiaľ dôjsť aj k uvoľneniu zvýšeného svalového napätia v okolitých svaloch, ktoré však pôsobia reaktívne a ochranne voči blokovanému segmentu. (viď. predchádzajúci odsek) Preto táto procedúra môže viesť až k zhoršeniu ťažkostí. Krčný golier je v prípade akútnej bolesti krčnej chrbtice veľmi často indikovaný lekármi. Bohužiaľ, jeho použitie v tomto prípade tiež nie je ideálne. Dôjde síce k znehybneniu krku, ale zároveň pacienti v krčnom golieri opretím brady o horný okraj vytvoria nefyziologické postavenie s predsunutím hlavy a prehnutím krku, ktoré samotnú blokádu ešte zhoršuje.
Ako postupovať správne pri blokáde krčnej chrbtice?
V prípade blokády, kedy dôjde zablokovanie hlavy v úklone a rotácii na jednu stranu a nemožno ju vrátiť do stredného postavenia, objednajte sa rovno do fyzioteraputickej ambulancie Rehasport. Pokiaľ s hlavou pohnúť možno, iba pociťujete bolesť a obmedzenie určitým smerom, je možné začať domácu autoterapiu. Názorné ukážky cvičenia nájdete v praktickej časti priloženého videa.
Začnite cvičením na chrbte s pokrčenými dolnými končatinami, v prípade bolesti krčnej chrbtice podložte hlavu menším vankúšikom. Začnite mierne tlačiť tylom do podložky a bradu sťahovať smerom do hrdelnej jamky. Dochádza k napriameniu krčnej chrbtice. V pozícii vytrvajte niekoľko sekúnd a cvik opakujte 8-10x. Po celý deň cvik opakujte v intervale 2 hodín, môžete však cvičiť aj častejšie. V prípade, že cítite, že sa oblasť začala uvoľňovať, môžete cvičenie skúsiť bez podloženia hlavy. Pokiaľ už je pre vás cvičenie v ľahu bezbolestné, možno začať s cvičením v sede. V prvom rade si však musíme sed skorigovať, využijeme teda podperu bedier tak, aby sa nám vzpriamila celá chrbtica. Uši by mali byť približne nad ramenami. Pohyb prevádzame smerom do retrakcie, zasúvame bradu smerom dozadu ku krčnej chrbtici. Pohľadom fixujeme bod pred nami, od ktorého sa pomyselne vzďaľujeme. Frekvencia a počet opakovaní je rovnaká ako pri predchádzajúcom cvičení v ľahu. Cvičenie je vhodné doplniť šetrným správaním a udržiavaním správneho postavenia tela. Krk by sme nemali preťažovať prílišným predklonom a predsunom.
Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice