Bolesť v driekovej oblasti
Problémy s driekovou chrbticou sú veľmi časté naprieč celým svetom. Nejde len o starších ľudí, ako sa často predpokladá – čoraz častejšie sa s bolesťami v driekovej oblasti stretávajú aj mladší ľudia v dôsledku dnešného životného štýlu. Bolesť môže mať rôzny charakter – tupá alebo ostrá, postupná alebo náhla, lokalizovaná alebo difúzna, s vyžarovaním alebo bez neho, prípadne sa môže objaviť pocit stuhnutosti.
Ak vás trápia bolesti driekovej chrbtice, venujte im pozornosť, pretože neliečené alebo chronické bolesti môžu výrazne ovplyvniť každodenné fungovanie. Kľúčová je včasná diagnostika, individuálne zvolená liečba a najmä dôsledná prevencia.
Príčiny bolesti v driekovej oblasti
Bolesť v driekovej oblasti, teda v dolnej časti chrbta, je komplexný problém, ktorý môže mať množstvo rôznorodých príčin. Našťastie sa vo väčšine prípadov nejedná o závažné ochorenie, no aj tak by sa bolesti chrbtice nemali podceňovať. V prípade tzv. red flags je potrebné vykonať podrobnejšie vyšetrenie. Medzi red flags patrí nechcený úbytok hmotnosti, neustála bolesť, ktorá sa zhoršuje v pokoji – čo môže naznačovať napríklad prítomnosť nádoru.
Vo väčšine prípadov však bolesti vznikajú v dôsledku sedavého spôsobu života alebo, naopak, z nevhodného a nadmerného zaťažovania driekovej chrbtice (fyzicky náročná práca, šport...) či z nesprávnych pohybových stereotypov. Nesprávne stereotypy zvyšujú tlak na medzistavcové platničky a kĺby chrbtice, čo urýchľuje vznik degeneratívnych zmien – artróza, výhrez platničky, zúženie miechového kanála. Treba mať na pamäti aj gynekologické a vnútorné ochorenia (napr. obličkové kamene...).
Príčina zo sedavého spôsobu života
K problémom driekovej chrbtice prispieva nesprávne držanie tela a svalové dysbalancie, pri ktorých sú často oslabené hlboké stabilizačné svaly, a tým sa preťažujú štruktúry chrbtice. Z mojich skúseností pacientom často chýba dostatočná mobilita bedier, a tak sa pohyby prenášajú do driekovej oblasti namiesto bedrových kĺbov, čím dochádza k jej preťaženiu.
Hlavnými svalovými skupinami, ktoré svojím napätím menia postavenie panvy, sú hamstringy (zadná strana stehien) a iliopsoas, teda bedrovo-bedrový sval (hlavný ohýbač bedra). Tieto svaly bývajú skrátené práve v dôsledku sedavého spôsobu života.
Svalová príčina
Takáto bolesť často vzniká v dôsledku preťaženia. V praxi sa najčastejšie stretávam s pacientmi, ktorí prichádzajú s akútnymi bolesťami chrbta po zdvíhaní ťažkých predmetov (cvičenie, sťahovanie...) alebo po náhlom, nevhodnom pohybe. Svaly sú v nadmernom napätí a obsahujú trigger pointy (spúšťacie body), čo sú reflexne stiahnuté svalové vlákna.
Kĺbová príčina
Blokáda driekovej chrbtice vzniká rovnako ako svalová – často idú ruka v ruke – pri náhlom pohybe, zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri dlhodobom predklone (napr. pri záhradkárčení). Takáto blokáda sa prejavuje ostrou bolesťou.
Príčina z panvového dna
Bolesť driekovej chrbtice môže súvisieť aj s dysfunkciou panvového dna – či už v dôsledku jeho oslabenia alebo nadmerného napätia. To spôsobuje nerovnováhu v oblasti panvy, čo vedie k zmene postavenia kostrče, panvových kostí, bedrových kĺbov a ďalších štruktúr.
Na tieto zmeny reflexne reagujú okolité tkanivá, ako sú svaly a kĺby práve v oblasti driekovej chrbtice, čo môže vyvolávať bolesť.
Fyzioterapeutka Mgr. Jitka Kobrová z Rehabilitácie Rehasport odporúča na terapiu bedrovej chrbtice tieto produkty:
Neurologické príčiny
Hernia disku, teda výhrez platničky, je stav, pri ktorom sa jadro medzistavcovej platničky vysunie mimo svoje prirodzené umiestnenie a môže tlačiť na nervové korene. To spôsobuje silnú, ostrú bolesť vyžarujúcu do končatiny. Dráha vyžarovania zodpovedá konkrétnemu utlačenému nervovému koreňu.
Pacienti často uvádzajú necitlivosť končatiny, mravčenie a zníženie svalovej sily. K útlaku nervu môže dôjsť aj pri stenóze miechového kanála alebo kvôli osteofytom (kostným výrastkom), ktoré vznikajú napríklad pri artróze driekovej chrbtice.
Diagnostika bolesti v driekovej oblasti
Stanovenie správnej diagnózy je kľúčové pre účinnú liečbu. Diagnostika zvyčajne zahŕňa podrobnú anamnézu, pri ktorej fyzioterapeuta zaujíma charakter bolesti (ostrý, tupý, vystreľujúci…), jej lokalizácia, trvanie, okolnosti vzniku, zhoršujúce a uľavujúce pohyby/polohy.
Nasleduje vyšetrenie hybnosti chrbtice, citlivosti a reflexov dolných končatín, ako aj vyšetrenie svalovej sily. V diagnostike majú svoje miesto aj zobrazovacie metódy ako röntgen, CT alebo magnetická rezonancia (MRI), ktoré dokážu odhaliť štrukturálne zmeny chrbtice a orgánov. V prípade podozrenia na infekciu alebo zápalové ochorenie sa dopĺňajú aj laboratórne testy.
Možnosti liečby bolesti v driekovej oblasti
Medzi konzervatívne formy liečby patrí fyzioterapia zameraná na individuálne potreby (mobilizácie, manuálna terapia, uvoľnenie stiahnutých svalov a trigger pointov, posilnenie oslabených svalov a pod.), užívanie analgetík alebo myorelaxancií a aplikácia tepla na uvoľnenie svalstva, prípadne chladu pri akútnom zápale.
Pri neurologických pacientoch, kde konzervatívna liečba zlyháva, sa pristupuje k chirurgickému zákroku.
Prevencia bolesti v driekovej oblasti
Prevencia spočíva v pravidelnom pohybe a cvičení zameranom na posilňovanie, preťahovanie a mobilitu kĺbov (v tomto prípade najmä chrbtice a bedrových kĺbov), v správnej ergonómii a v celkovo zdravom životnom štýle (primeraná telesná hmotnosť, dostatok spánku a regenerácie, zvládanie psychického stresu). Z hľadiska ergonómie je dôležitá najmä opora driekovej chrbtice.
Kedy vyhľadať lekára?
Lekára by ste mali vyhľadať v prípadoch, keď bolesť trvá dlhodobo a neustupuje, ak vyžaruje do dolných končatín, ak dochádza k strate citlivosti či svalovej sily, pri problémoch s močením alebo vyprázdňovaním, pri nechcenom úbytku hmotnosti a pri bolestiach po páde alebo úraze.