Fasciálne valce

Fasciálny valec alebo foam roller, v posledných rokoch veľmi obľúbená pomôcka nielen športovcov. Na akom princípe vlastne funguje, na čo je dobrý a ako ho používať? Na to sa bližšie pozrieme v nasledujúcom článku.

Čo to fasciálny valec je?

V prvom rade by sme si mali definovať, čo znamená slovo fasciálny. Je odvodené od fascie, čo je väzivová štruktúra obaľujúca svaly. Práve na tu, okrem ineho mäkkého tkanivá, majú vplyv fasciálne válce. Fascia je neoddeliteľnou súčasťou svalovej štruktúry, obaľuje sval, čím ho ochraňuje, drží jeho tvar, pôsobí ako akýsi prevodník sily medzi svalom a kosťou, podieľa sa na nervovom aj cievnom vedení do svalu a tiež jeho termoregulácii. Aby však fascia správne fungovala a plnila tak svoje funkcie voči svalu, je potrebné, aby bola dostatočne posunlivá a preťažiteľná. Vplyvom mnohých faktorov (zranenia, preťažovania, nefyziologické stereotypy) môže dochádzať k zmenám na fascii, vzniku adhézií a obmedzeniu jej pohyblivosti. V takejto situácii je týmto stavom ovplyvnený aj samostný sval. Tento vzťah samozrejme platí aj v opačnom prípade. Preto je na mieste sa o fasciu starať. S tým nám môže pomôcť práve fasciálny valec.

 

14508_theragun-wave-roller--vibracni-masazni-valec

Na akom princípe fasciálny valec funguje?

Valec pôsobí cez niekoľko vrstiev mäkkých tkanív tlakom až na fasciu a sval. Tým spôsobuje v danej oblasti zvýšenie prekrvenia, tým pádom vyšší prívod kyslíka do tkanív a zároveň odvod metabolitov. Je tak naštartovaný efektívnejší proces regenerácie. Valec umožňuje nastaviť vhodný svalový tonus a pomáha pri prevencii vzniku svalových kŕčov, predovšetkým vďaka odvádzaniu splodín. Podľa štúdií je tiež pomocníkom pri pozáťažovej bolesti svalového aparátu.
Ďalej najmä v kombinácii so statickým stretchingom pomáha zväčšovať rozsah pohybu, čím je možné docieliť prevenciu zranení pri tréningu bez prípravy tkanív na pohyb. Fascia sa po aplikácii stáva voľnejšou, pohyblivejšou a nie je tak náchylná na tvorbu adhézií (nežiaducich spojov).

Ako fasciálny valec používať?

Vždy platí, že zo začiatku je najlepšou voľbou opatrnosť. Nie každému je tzv. rollovanie príjemné a má požadované účinky. Každé telo je jedinečné, rovnako tak jeho reaktivita na rôzne podnety. Valcovanie teda môžeme začať zjemna, regulovať tlak vyvíjaný na tkanivá a začať skôr s kratšou dobou valcovania, okolo pár desiatok sekúnd.
Valcovať je možné pred tréningom ako príprava na záťaž aj po tréningu v rámci regenerácie. Nie je však pravidlom, že sú vojne súčasťou iba športového sveta. Možno ich využiť napríklad v kancelárii. A to nielen ako pasívnu masážnu pomôcku, ale aj pre aktívne cvičenia. Valec používame na často preťažené svalové štruktúry, ako sú sedacie či lýtkové svaly. Veľmi často je tiež využívaný na uvoľnenie bedrovej a hrudnej chrbtice.

Typov fasciálnych valcov je hneď niekoľko. Výber tvrdosti či povrchu je potom čisto individuálny. Na webe nájdete aj mnoho ďalších pomôcok fungujúcich na rovnakom princípe, napríklad fasciálne loptičky či menšie valčeky určené na plochú nohu https://www.rehabilitacnepomocky.sk/fascialne-valce/ . Nech už sa jedná o ktorýkoľvek typ, môže byť účinným pomocníkom a spestrením v rámci cvičenia.1284-7_waveroller-pkg-eu-8-optimized