Ako na akútne bolesti prednej strany holene

V dnešnom článku a priloženom videu si zhrnieme, ako sa dá pracovať s bolesťami na prednej strane holene.

Bolesti v tejto oblasti sa vo veľkej miere týkajú bežcov, a to najmä v prípade, keď podcení postupnú adaptáciu na tréningové dávky, ale svoju rolu samozrejme tiež hrá technika behu, došľapu, obuvi. Svaly, ktoré bývajú najviac preťažené sú zdvíhače prstcov a m. tibialis anterior, v ktorých sa často nachádzajú spúšťové body. V ďalších fázach môže dôjsť až k zápalu mäkkých tkanív alebo okostice v danej oblasti.

V akútnej fáze je možné využiť kryosáčok, kedy danú oblasť chladíme intervalovo 5-10 minút, a to v prvých cca 48 hodinách. Po odznení vyššej bolesti a akútnej fázy je na mieste začať s aktívnou fázou rehabilitácie.

Ďalej môžeme napríklad využiť aplikáciu flossbandu v kombinácii s manuálnymi technikami, aby sme zvýšili regeneračné procesy v danej oblasti. Flossband aplikujeme na oblasť predkolenia a vyberieme si, či chceme jemné manuálne techniky na stimuláciu prekrvenia. V rámci aplikácie kinesiotapu zvolíme priestorovú korekčnú techniku, kedy chceme najmä odľahčiť preťaženú oblasť.

Ako na tejpovanie prednej strany holene?

1. Tejp si vymeriame na dĺžku bolestivej oblasti. Vystrihneme do tvaru I.
2. Budeme následne lepiť v pretiahnutí, skúsime prepnúť špičku.
3. Pásku lepíme od prostriedku, s minimálnym ťahom 10-15% po dĺžke predkolenia.
4. Konce dolepíme voľne, bez napätia.
5. Zažehlíme.

Ako ďalšia by mala byť súčasťou najmä aktívna časť terapie, ktorá dolnú končatinu navráti do funkčného stavu v kontexte celého trupu.

 

 Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice