Diastáza a možnosti jej riešenia

Čo je diastáza brušných svalov?

Už len samotné slovo diastáza je takým večným strašiakom žien, najmä po pôrode. Jedná sa o rozostup priameho brušného svalu, v praxi vyzerajúci ako priehlbina či pri aktivácii "vypuklý valček" na stredovej línii brucha. Dochádza k oddialeniu dvoch častí svalu a rozvoľneniu väzivového pruhu, ktorý ich spája. Dôvodov, prečo sa diastáza môže objaviť je viac. U žien sa veľmi často objavuje počas a po tehotenstve, keď je na brušnú stenu vyvíjaný veľký tlak. V priebehu šestonedelia je však šanca, že sa diastáza sama upraví, poprípade s prispením šikovného fyzioterapeuta je jej redukcia na veľmi dobrej ceste. Diastázu možno občas pozorovať aj u detí, a to už od novorodeneckého veku. V tomto prípade často stačí správna manipulácia s bábätkom či jemné cvičenie a svaly bruška sa zapoja tak, ako majú.

Čo spôsobuje diastázu?

S diastázou sa však nemusia stretávať len ženy či deti, všeobecne totiž vzniká kvôli preťažovaniu a neadekvátnemu zapojovaniu/preťažovaniu priameho brušného svalu. V tomto prípade sa rozostup môže objaviť práve pri horúčkovom dlhodobom posilňovaní zameranom iba na priamy brušný sval (príkladom cviku sú klasické sklapovačky). Dá sa tak tento typ diastázy nazvať ako tzv. vycvičený. Nedá sa povedať, že by cviky zamerané cielene na priamy brušný sval boli zo zásady zlé, je však nutné ich kombinovať so správnym zapojením dychu a stabilizačného systému, teda aj ostatných, hlbšie uložených svalov brucha. Faktory, ktoré k vytvoreniu diastázy prispievajú sú aj obezita a genetika.

Prečo je potrebné diastázu vôbec riešiť?

Nielen, že mnohým ľuďom vadí diastáza z estetického hľadiska, z funkčného hľadiska pre naše telo tiež nerobí dobrotu. Samozrejme záleží na konkrétnom type diastázy a všeobecne jej funkčnosti či nefunkčnosti, ktorú už musí posúdiť samotný vyšetrujúci fyzioterapeut. Ale všeobecne, adekvátne zapojené brušné svaly sa podieľa na stabilizácii celého trupu a tela. Spolupracujú s bránicou, panvovým dnom a hlbokými svalmi chrbta. Nezriedka disbalancia tejto spolupracujúcej jednotky pri diastáze spôsobuje bolesti chrbta alebo problémy v oblasti panvového dna. Pridruženými ťažkosťami môže byť prietrž. Preto je určite lepšie diastázu aktívne riešiť.

pexels-dashamak-10894312

Ako sa diastáza lieči?

Metódou prvej voľby je fyzioterapia, ktorá sa zameriava na fyziologické zapojenie hlbokého stabilizačného systému. Na redukciu diastázy pomáha aktivácia šikmých brušných svalov a ich zapojenie do posturálneho systému daného pacienta. Ideálne aj s využitím širokej škály pomôcok, ako sú overbally, gymbally, posilňovacie gumy. S cvičením sa ideálne začína v polohe v ľahu na chrbte, ďalej sa posúva do náročnejších pozícií, postupne až do stoja.

Nezabúdajte na správne dýchanie

Neoddeliteľnou súčasťou je správny dych, ktorý zaistí súlad zapojenia svalov s bránicou. Nádych nosom smerujeme do oblasti panvy, alebo „okolo pásu nohavičiek“. Pomocnou metódou môže byť aplikácia kineziotapu.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice