Infračervené lampy a ich terapeutické využitie

Použitie infračervených lámp na terapiu spadá do oblasti fototerapie, t.j. terapie využívajúcej širokú škálu svetelného žiarenia. Infračervené lampy produkujú infračervené žiarenie, ktoré má dlhú vlnovú dĺžku. Infračervené svetlo je obľúbené hlavne vďaka svojej schopnosti zahriať tkanivá a pôsobiť do značnej hĺbky na kĺby, šľachy a svaly. Vďaka tomu môže byť infračervená lampa účinnou súčasťou podpornej liečby mnohých diagnóz alebo pomôckou pri regenerácii organizmu. Pri traume šľachového svalu pomáhajú infračervené lampy skrátiť dobu hojenia a spríjemniť proces hojenia vďaka analgetickému účinku. V nasledujúcom článku si priblížime a zhrnieme jednotlivé účinky.
Infralampy

Ako konkrétne infračervené svetlo ovplyvňuje tkanivá?

Infračervené svetlo interaguje s bunkovými štruktúrami, preniká do hĺbky asi 2-3 cm a postupne prenáša energiu vo forme tepla do miesta aplikácie. Teplo sa šíri vedením alebo reflexne do hlbších miest. V dôsledku vyššej teploty dochádza k vazodilatácii, t.j. rozšíreniu krvných ciev a zvýšeniu prietoku krvi v oblasti. Rýchlosť lokálneho metabolizmu sa zvyšuje a dochádza k efektívnejšiemu vstrebávaniu metabolitov z oblasti a naopak prítoku živín a kyslíka. Týmto spôsobom je pozitívne ovplyvnená rýchlosť regenerácie tkanív. Ďalším účinkom vazodilatácie je uvoľnenie svalového napätia, ktoré sa používa hlavne pri poststresovej regenerácii svalového aparátu. Teplo produkované infračervenou lampou tiež ovplyvňuje nervové zakončenia a má analgetický, t.j. bolestivý účinok. Energia produkovaná infračervenou lampou pôsobí na bunkovej úrovni a preniká do mitochondrií, ktoré stimuluje k zvýšeniu metabolických procesov v bunke. Vďaka tomuto účinku je možné podporiť a urýchliť proces hojenia. Infračervené svetlo stimuluje proces produkcie kolagénu, ktorý je široko používaný, najmä v dermatológii a kozmetike. Posledným, ale v žiadnom prípade nie zanedbateľným účinkom, ktorý by som tu chcel spomenúť, je psychologický účinok. Samotný pocit uvoľnenia a subjektívne príjemný pocit počas a po aplikácii je neoddeliteľnou súčasťou úspešnej liečby. Po aplikácii infračerveného svetla sa na koži objaví takzvaný erytém, mierne začervenanie kože, ktoré by malo úplne zmiznúť v priebehu niekoľkých dní.

Ako a kedy je vhodné používať infračervenú lampu?

Terapeutická infračervená lampa sa najčastejšie používa na podpornú liečbu bolesti svalov a šliach a zvýšeného napätia. Vďaka svojmu relaxačnému účinku je obľúbený aj u pacientov, ktorí trpia lumbagom alebo inými bolesťami chrbta spôsobenými preťažením a nevhodnými stereotypmi. Infračervená lampa sa používa aj u pacientov s artritídou a neuralgiou alebo v pooperačných stavoch. Je vhodný na regeneráciu tkanív po športe alebo hojenie drobných športových úrazov.

 V akých prípadoch sa infračervená lampa neodporúča?

Vzhľadom na účinok vazodilatácie a zvýšenú cirkuláciu po aplikácii infračerveného žiarenia sa neodporúča používať infračervenú lampu v akútnych fázach zápalu, pretože to môže šíriť infekciu. Kontraindikácie sú tiež horúčkovité stavy, krvácanie alebo poruchy zrážanlivosti krvi. Je nevhodné používať infračervené lampy v oblasti kŕčových žíl, pretože aplikácia by mohla spôsobiť ich rozšírenie. Kontraindikácie sú všetky druhy rakoviny, stimulačný účinok infračerveného žiarenia by mohol spôsobiť šírenie rakovinových buniek. Zjavnou kontraindikáciou je akákoľvek intolerancia na infračervené žiarenie alebo citlivosť pokožky počas alebo po aplikácii.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocice v Prahe