Lymfológia

Lymfológia je lekársky odbor zaoberajúci sa problematikou a komplexnou liečbou lymfedému. Lymfedém sa začína čoraz viac objavovať a skloňovať aj medzi nelekárskou verejnosťou, a preto je dôležité tento výraz objasniť.

Lymfatický systém

Lymfatický systém je v ľudskom tele uložený len tesne pod kožou. Podobne ako krvný systém je tvorený cievami, v ktorých však neprúdi krv, ale lymfa. Dalo by sa povedať, že lymfatický systém je systémom odpadovým, pretože z nášho tela vylučuje vysokomulekulárne bielkoviny, ktoré sú brané ako produkty odpadové. Pohyb lymfy zabezpečuje kostrové svalstvo a veľmi jemný peristaltický pohyb lymfatických ciev. Vďaka tomu je lymfa (miazga) posúvaná vpred. Akonáhle však dôjde z akéhokoľvek dôvodu k poruche tohto transportného systému, začína sa lymfa hromadiť. Najčastejšie sa to tak deje práve v dolných končatinách z dôvodu neefektívneho transportnému systému, ktorý vedie lymfu proti gravitácii. Práve takéto nahromadenie lymfy je označované ako lymfedém.

Ukladanie lymfy

Keď nedôjde k včasnému zákroku a lymfa sa znovu nerozpohybuje, dochádza k ukladaniu tejto lymfy a postupom času sa stáva lymfedém tuhším a horšie sa ho človek zbavuje. Dochádza k tzv. fibrotizácii tkaniva. Tvar končatín sa mení a dochádza k ich deformácii. Ďalšou komplikáciou môže byť, keď takto tuhý lymfedém začne utláčať aj systém nervový a krvný. Dochádza k horšiemu prekrveniu dolných končatín, pocitu ťažoby a únavy. To môže byť sprevádzané tvorbou najrôznejších plesní a zápalov.

Diagnostika

Dôležité je venovať sa prevencii a včasnej diagnostike tohto problému. Lymfológia sa zaoberá práve komplexnou liečbou týchto problémov spojených s nedostatočnosťou lymfatického systému. Možnosti liečby sú: manuálna lymfodrenáž, prístrojová lymfodrenáž (lymfoven) a kompresívna terapia (kompresívne podkolienky, pančuchy, ramenné návleky).

späť

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie