Najčastejšie príčiny bolesti pri športe a ich riešení

U profesionálnych aj rekreačných športovcov sú kladené čoraz väčšie nároky na výkon a spolu s tým sa zvyšuje aj pravdepodobnosť bolestivých stavov a športových úrazov. Hlavne v posledných rokoch neustále pribúda zranenie z preťaženia, pretože športovci vo všeobecnosti nekladú dostatočný dôraz na prevenciu alebo regeneráciu.

Medzi najčastejšie bolestivé diagnózy spôsobené športovou záťažou patria bolesti kolena (skokanské koleno), ďalej natiahnuté a natrhnuté svaly, rôzne úponové bolesti (bolesti Achillovi šľachy), plantárna fascia alebo dobre známy golfový a tenisový lakeť. Väčšina týchto diagnóz je však pomerne ľahko riešiteľná a nevyžaduje žiadnu chirurgickú liečbu alebo špeciálne techniky terapie. V tomto článku si teraz popíšeme pár príkladov, ako jednotlivé diagnózy efektívne riešiť.

Skokanské koleno

Skokanské koleno, tiež známe ako patellofemorálny syndróm je častým zdrojom bolesti predného kolena, ktorý často vzniká v dôsledku opakovaného alebo nadmerného preťažovania patelárnej šľachy. Tento stav sa obvykle vyskytuje u veľmi aktívnych športovcov, najmä mužov, ktorí sa venujú športom s vysokým počtom dopadov na koleno, ako sú beh, gymnastika, basketbal a samozrejme skoky.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku skokanského kolena. Medzi najčastejšie príčiny patria: zlá technika skoku alebo behu, ktorá spôsobuje nevyvážené zaťaženie kĺbu, slabé svaly v oblasti stehien a bokov, ktoré nedokážu udržať kolenné jabĺčko v optimálnej polohe. Ďalšou príčinou môže byť nedostatočná stabilita a sila svalov v oblasti dolnej končatiny, ktorá spôsobuje, že koleno nie je dostatočne stabilné počas pohybu. Symptómy skokanského kolena zahŕňajú bolesť pri pohybe a opuch v oblasti kolena. Môže tiež dochádzať k pocitu nestability v kĺbe a obmedzeniu pohyblivosti kolena. Oblasť jabĺčka a hlavne patelárneho väzu pod jabĺčkom býva citlivá na dotyk.

Ortezy-a-bandaze-poskytuju-prevenciu-pred-zranenim

Liečba skokanského kolena zahŕňa niekoľko rôznych postupov v závislosti od závažnosti stavu. V úvodnej fáze sa všeobecne odporúča znížiť športovú aktivitu na takú úroveň, aby koleno pri záťaži nebolelo. Beh je napríklad možné nahradiť na pár dní rýchlou chôdzou. Ďalej je nesmierne dôležité správne ošetriť mäkké tkanivá v oblasti bolestivého kolenného kĺbu. Za týmto účelom je možné využiť Spophy Flossbandovú pásku, ktorá sa aplikuje s primeraným tlakom do oblasti štvorhlavého stehenného svalu a následne aj do oblasti bolesti na prednej strane kolena. Páska sa po aplikácii na tele necháva približne 60 sekúnd. Aplikáciu je tiež možné niekoľkokrát po sebe zopakovať. Metóda tissue flossing zabezpečí povolenie mäkkého tkaniva a zároveň správne prekrvenie poškodených štruktúr väzu. Ďalej sa odporúča nosenie podporných pomôcok.

Spophy-flossband-je-vhodny-na-skokanske-koleno

Podporné pomôcky, ako sú ortézy alebo patelárne pásky, môžu pomôcť udržať kolenné jabĺčko v optimálnej polohe. Je dôležité nosiť patelárne pásky hlavne v čase aktivity a v období bez náročnejšej aktivity pásku zložiť, aby sa väz mohol na novú záťaž optimálne adaptovať. Ortézy alebo patelárne pásky od značky Mueller Sports Medicine, pomôžu udržať jabĺčko v optimálnej polohe.

Na zníženie napätia v oblasti štvorhlavého stehenného svalu je tiež možné využiť techniku spray and stretch. Ide o metódu, ktorá spočíva v kombinácii aplikácie chladiaceho spreja na povrch kože a následného pretiahnutia bolestivého svalu, čo vedie k uvoľneniu svalového napätia a zlepšeniu rozsahu pohybu. Jednoducho aplikujte Spophy Coolant Spray zo vzdialenosti aspoň 15 centimetrov na štvorhlavý stehenný sval a následne tento sval pretiahnite. Túto techniku môžete tiež niekoľkokrát za sebou zopakovať. Obľúbenou metódou ošetrenia je aj tejpovanie pomocou kineziologických pások. Ako na to sa môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

Zvrtnutý (dislokovaný) členok

Zvrtnutý členok je jedným z najčastejších zranení v pohybovom aparáte. Vyskytuje sa často v kontaktných športoch, ako napríklad futbal, basketbal alebo hádzaná. Nie je však výnimka, že k bolestivej distorzii môže človek prísť aj pri ľahkom behu v ťažšom teréne. Tento bolestivý stav je často tiež sprevádzaný opuchom, ktorý hlavne prvé dni po zranení taktiež môže výrazne obmedzovať pohyblivosť.

Mueller-adjustable-ankle-support-osfm-bandaz-na-clenok

Tak dochádza k poškodeniu väzu na rôznom stupni. Podľa stupňa poškodenia následne prispôsobujeme aj terapiu. Dobrým pomocníkom aj v rámci prevencie môže byť bandáž na členok, ktorá umožňuje plný rozsah boľavému alebo stuhnutému členku. Na úplné odľahčenie záťaže sa využívajú francúzske barle. S chôdzou o barlách má mnoho ľudí problém a preto odporúčame sa pozrieť na nasledujúce video.

Pred samotným cvičením sa chodidlá stimulujú pomôckami ako sú napríklad masážny ježkovia alebo valčeky. Potom nasleduje cvičenie nestability v podobe korigovaného nákroku na balančnej šošovke, ktorá je vhodná na zlepšenie koordinácie, rovnováhy alebo celkového držania tela. Na zvýšenie svalovej sily je možné podľa stupňa odporu použiť posilňovaciu gumu. Spôsobov ako cvičiť s posilňovacou gumou je niekoľko. Inšpirovať sa môžete v nasledujúcich videách.

 

Tenisový a golfový lakeť

Tenisový lakeť je častý problém pohybového aparátu, ktorý v dnešnej dobe trápi nielen vrcholových športovcov, ale predovšetkým s týmto problémom navštevujú ordinácie fyzioterapeutov ľudia so sedavým zamestnaním. Vzniká na základe preťaženia svalov predlaktia, ktoré následne spôsobí bolesť v ich úpone v oblasti lakťového kĺbu. Bolesť je možné znížiť alebo úplne odstrániť vďaka flossbandovej páske, ktorá pomôže danú oblasť prekrviť a znížiť bolesť pomocou dráždenia kožných receptorov.

Flossbandova-paska-odstranuje-bolest-lakta

Jedným z efektívnych riešení na preťažené svaly je aj už vyššie spomínaná technika spray and stretch s využitím chladiaceho spreja. Na zmiernenie ťažkostí u lakťového alebo golfového lakťa sa tiež často používa inhibičná aplikácia tejpovacej pásky.

Tejpovacia-paska-zmiernuje-tazkosti-tenisoveho-lakta

Ďalším pohodlným riešením na bolesť môže byť aj nosenie ortézy pri akejkoľvek činnosti či už ste v práci alebo doma. Konkrétne môžeme využiť pásky na tenisový lakeť.

Mueller-adjust-to-fit-tennis-elbow-support

Aj po starostlivom ošetrení danej oblasti by sme nemali zabúdať na cvičenie. Na precvičenie sa dá využiť odporová guma alebo flexbar, ktoré napomáhajú k zvýšeniu rozsahu pohybu. Ako na správne cvičenie a ošetrenie sa dozviete v nasledujúcom videu:

Zápal okostice

Pre zápal okostice alebo mediálny tibiálny stresový syndróm je typická neurčitá bolesť lokalizovaná na prednej dolnej 1/3 holene. Bolesť sa vyskytuje vo fáze odrazu od povrchu a zvyšuje sa zaťažením. Môže byť prítomný aj mierny edém v tejto bolestivej oblasti a citlivosť pri palpácii je obvykle prítomná po aktivite až niekoľko dní. Medzi najviac postihnutú skupinu športovcov patria typicky bežci a futbalisti, často na začiatku prípravy alebo pri zvýšení tréningového objemu. Vznik tejto diagnózy je zapríčinený kombináciou viacerých faktorov. Medzi ne najčastejšie patria biomechanické poruchy v oblasti dolnej končatiny a panvy, nevhodná obuv, pretiahnutie a pretrénovanie, beh po tvrdom a nerovnom povrchu alebo plochonoží. Zápal okostice je bežným športovým zranením z nadmerného preťaženia s mierou výskytu od 4 % do 19 % u atletickej populácie a 4 % až 35 % u vojenskej populácie. U bežcov (šprintérov, bežcov na stredné a dlhé trate a futbalistov) bolo identifikované ako jedno najčastejších muskuloskeletálne poškodenie s incidenciou v rozsahu od 13,6 % do 20,0 %.

Liečba je prevažne konzervatívna. Chirurgická liečba je nutná zriedka. Konzervatívna terapia by mala byť spočiatku zameraná na korekciu funkčných, chôdzových a biomechanických faktorov preťaženia. Hojenie okostice prebieha štandardne od štyroch do ôsmich týždňov a vyžaduje pokojový režim doplnený optimálnou záťažou napríklad 50% úrovne predchádzajúcej intenzity a objemu a vyhýbanie sa nerovným povrchom a kopcom.

Chladivy-sprej-Spophy

V rámci akútnej fázy tohto syndrómu Vám môže od bolesti pomôcť napríklad Spophy Coolant. Jeho výrazný chladivý účinok dokáže efektívne pomôcť od bolesti a umožní vám následne svaly na prednej časti holene optimálne zaťažiť. Na zníženie bolesti v akútnej fáze možno tiež využiť Spophy Kinesiology tape. Inhibičná alebo lymfatická aplikácia v oblasti prednej časti holene Vám pomôže v danom tkanive vytvoriť priestor a miesto kde dochádza k dráždeniu okostice a následne k vzniku bolesti. Príklad ako správne aplikovať lymfatický alebo inhibičný kinesiotape sa dozviete v nasledujúcom videu.

V priebehu subakútnej fázy je možné do danej oblasti aplikovať aj Spophy Flossband. Ten pomocou kompresie a následnej dekompresie zaistí optimálne prekrvenie a povolenie problematického mäkkého tkaniva v danej oblasti.

Spophy-flossband-zajisti-optimalni-prokrveni

Počas rehabilitačného obdobia môže pacient vykonávať ľahké cvičenia. Po niekoľkých týždňoch môžu športovci pomaly zvyšovať intenzitu a trvanie tréningu a pridať do rehabilitačného programu špecifické športové aktivity a beh do kopca, pokiaľ zostanú bez bolesti.

Balancna-kopula-Rehabiq

Kľúčový je aj tréning proprioceptívnej rovnováhy. Zlepšená propriocepcia pomôže telu reagovať na nezrovnalosti bežeckého povrchu, čo je tiež kľúčové pri prevencii opätovného zranenia. To je možné vykonať cvičením pomocou balančných pomôcok. Príklady cviku na nestabilných plochách nájdete v nasledujúcom videu.


Záverom je potrebné zdôrazniť, že dôležitou súčasťou liečby bolesti kolien je aj rehabilitačné cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta, pretože môže pomôcť zlepšiť svalovú silu, pohyblivosť kĺbov a koordináciu pohybového aparátu. Je dôležité vykonávať cvičenia pod dohľadom odborníka, ktorý môže predpísať cvičebný plán prispôsobený konkrétnym potrebám pacienta. Návrat k športu sa odporúča, pokiaľ je plný tréning tolerovaný bez provokácie príznakov.

Natrhnutie a natiahnutie svalov

Natrhnutý alebo natiahnutý sval potrápil rozhodne historicky už nejedného rekreačného alebo vrcholového bežca, tenistu alebo futbalistu. Prakticky akýkoľvek sval v tele sa môže prílišnou záťažou alebo kumulatívnym opotrebovaním poškodiť natoľko, že v ňom vznikne malá alebo väčšia trhlina.

Takéto svalové zranenie sa spozná hlavne bolesťou v priebehu aktivity v danom svale, ďalej je bolesť tiež vyvolateľná pretiahnutím daného svalu alebo jeho sťahom proti záťaži. Pri väčšom poškodení môže byť vidieť pár dní aj modrina v danej oblasti.

Univerzalni-posilovaci-guma-Thera-Band
Ak máte natrhnutý sval, mali by ste obmedziť aktivity, ktoré sú bolestivé. Je však tiež nutné daný sval ľahko zaťažovať. Napríklad s využitím posilňovacích gúm Thera-Band, aby mohlo hojenie svalu prebiehať čo najoptimálnejšie. Vyberajte cviky, ktoré sval ľahko zaťažia a neprodukujú veľkú bolestivosť.

Posilnovacia-guma-Thera-Band-pretiahne-cele-telo
V akútnej fáze je možné použiť elastické ovínadlá, ktorým môžete zvýšiť tlak na postihnutú oblasť, čo pomôže obmedziť opuch. Kompresia by však nemala byť príliš tesná, aby nedochádzalo k obmedzeniu krvného obehu. Je tiež možné využiť kompresiu pomocou flossbandovej pásky, aby ste zabezpečili optimálne prekrvenie poškodeného miesta.
Pokiaľ sa natrhnutý sval nezlepší s použitím domácich metód je nutné navštíviť fyzioterapeuta, ktorý Vám môže pomôcť s rehabilitáciou a posilnením postihnutého svalu. Je dôležité pamätať na to, že každý prípad natrhnutého svalu môže byť odlišný a vyžadovať iný spôsob liečby.

Plantárna fascitída

Plantárna fascitída inak plantárna fascióza alebo aj plantárna fasciopatia. Všetky tieto pomenovania popisujú najčastejšiu príčinu spôsobujúcou bolesti v oblasti päty. Ide tiež o najbežnejší problém chodidla u bežcov. Ide o problém, kvôli ktorému vyhľadáva odbornú pomoc stále viac ľudí. V niektorých krajinách ide dokonca o štvrtý najčastejší dôvod prečo ľudí navštívia ortopéda.

Tejpovani-je-vhodne-pro-bezce

S plantárnou fascitídou sa spája hneď niekoľko rizikových faktorov a porúch. Bolesť sa vyskytuje po období zvýšenej alebo nezvyčajnej aktivite a najmä po období dlhšieho odpočinku, po ktorom nasleduje výrazné zvýšenie tréningovej záťaže. Typickými faktormi je nesprávne prispôsobenie obuvi, rozdiel v dĺžke nôh alebo slabá klenba. Pre lekárov je však definitívnym potvrdením diagnózy oznámenie pacienta, že najviac päta bolí ráno pri prvých krokoch ráno a informácie, že sa problémy po pretiahnutí chodidla zmenšujú.

V rámci terapie je dôležité dbať na kvalitnú obuv odporúča sa tiež si zaobstarať gélové alebo penové vložky do topánok, ktoré dokážu tlmiť nárazy päty pri došliapnutí nohy. Pomôcť môžu ďalšie pomôcky, ako je napríklad masážna loptička na uvoľnenie svalového napätia. Jednoducho chodidlo niekoľko desiatok sekúnd masírujte ľahko do bolesti masážnou loptičkou, aby nastalo jej prekrvenie a ústup bolestí. Pätu je možné ošetriť aj jednoduchou aplikáciou flossbandu. Pri pretiahnutí sa používa aj kombinácia s chladiacim sprejom. Ten zaistí zníženie svalového napätia a následné pretiahnutie pomôže výrazne od bolesti. Obľúbenou súčasťou terapie je aj tejpovanie pomocou tejpovacích pások, ktoré vytvoria dokonalú oporu po dlhšiu dobu.

Ako sa zbaviť bolesti päty s využitím spomínaných pomôcok nájdete v nasledujúcom videu.