Robotická rehabilitácia

Robotická rehabilitácia je jednou z možností liečby pre pacientov po ťažkých úrazoch, mozgových príhodách, u spastických pacientov, paraplegikov a kvadraplegikov a ďalších ochoreniach spojených s nutnosťou liečby pohybového aparátu. Pre opätovné navrátenie sa do života po úraze alebo pri liečení dlhodobého ochorenia je hlavným aspektom úspechu, okrem viery a chuti pacienta, pravidelná a maximálne účinná rehabilitácia. Vďaka novým výskumom a neustále pokračujúcemu vývoju a rozvoju tohto odvetvia majú pacienti možnosti starostlivosti stále lepších prístrojov, ktoré im môžu maximálne a efektívne pomôcť.

Robotická rehabilitácia ruky

Terapia robotickými systémami je jedným z nových spôsobov liečby, ktorý je na popredí záujmu ako zdravotníkov, tak i pacientov. Využitie týchto systémov pri neurorehabilitácii sa aj u nás v posledných 10 rokoch vďaka rýchlemu rozvoju neustále rozširuje. Používanie robotickej terapie prináša nesporné výhody pre správnu a účinnú prácu s pacientom.

Táto terapia je vhodná pre pacientov po CMP, po úrazoch, pri spasticite, po operáciách horných končatín, kde došlo k obmedzeniu hybnosti či rozsahu pohybu. Robotická rehabilitácia ruky nie je tak zložitá, ako práca s dolnými končatinami, kedy sa pacient musí do systému zložitejšie upevniť a musí sa dbať na ďalšie aspekty nielen na samotnú prácu končatín, ale tiež na správnu prácu chrbtice, postúry atď.

Robotické systémy slúžia na intenzívnu prácu a nácvik poškodených funkcií, ktoré by štandardnými postupmi trvali o mnoho dlhšie a ťažšie. Najbežnejšie systémy používané na robotickú rehabilitáciu ruky sú exoskeletálne paže a end-efektorové manipulátory (robotická rukavica). Pri práci s týmito prístrojmi sa tiež využíva možnosť vizuálnej spätnej väzby. Pacient pri rehabilitácii sleduje monitor, na ktorom kontroluje pohyby vlastnej ruky a môže ich lepšie korigovať. Vďaka tejto spätnej väzbe je podporovaná nielen kĺbová ohybnosť, ale tiež využívaná neuroplasticita CNS a tým podporené motorické učenie. Individuálne sa na prístrojoch potom dajú nastaviť parametre cvičenia, ako jeho dĺžka a rýchlosť, poradie cvikov, rozsah pohybu prstov, stimulačné hlasové a vizuálne efekty.

Napriek tomu, že sú tieto systémy sofistikované a výkonné, nemôžeme opomenúť najdôležitejší aspekt účinnej rehabilitácie a to spoluprácu samotného pacienta a jeho maximálnu motiváciu a vôľu.

Robotická rehabilitácia chôdze

Robotická rehabilitácia chôdze je v popredí záujmu odbornej verejnosti už zhruba po dobu tridsiatich rokov. Tento vyspelý spôsob práce s pacientmi, má počiatky v deväťdesiatych rokoch 20. storočia, kedy sa začala používať terapia pacienta odľahčeného v závese nad bežiacim pásom. Tento spôsob terapie bol veľmi náročný na počty terapeutov, a na ich fyzickú záťaž. Dvaja terapeuti v nepohodlných pozíciách manuálne viedli dolné končatiny pacienta a tretí musel kontrolovať postúru klienta. Len o pár rokov neskôr vznikla prvá verzia systému robotickej rehabilitácie chôdze Lokomo od firmy Hokoma. Vďaka neustálemu rozvoju tohto odboru a novým vedeckým poznatkom je táto sféra pre výrobcov nesmierne zaujímavá, teda sa na trh dostávajú stále nové typy prístrojov od mnohých výrobcov. V súčasnej dobe sa používa množstvo rôznych systémov pracujúcich na rôznych princípoch, vrátane mobilných asistenčných exoskeletonov.

Neurofyziologickým podkladom pre túto terapiu je miechová autonómia, plasticita CNS a motorické učenie. Pri práci s touto technológiou je cieľom vyvolať u pacienta vyššie odozvy než len primitívne reflexné reakcie, dôraz je kladený tiež na vlastnú aktivitu klienta. Prednosťou robotickej rehabilitácie je podpora a uľahčenie pohybu alebo tiež naopak kladenie riadeného odporu pohybu pacienta, zaisťovanie presnejšieho dávkovania záťaže, zvládnutie vysokého počtu opakovaní s väčšou presnosťou pohybu a výhodou je tiež merateľnosť výsledkov. Plusom je práca s pokročilou rehabilitačnou technológiou a tiež nesporné uľahčenie fyzickej námahy terapeuta.

Využitie robotických systémov

Robotická rehabilitácia pomáha pacientom s motorickým postihnutím v dôsledku mnohých rôznych zdravotných ťažkostí. Je vhodná pre pacientov so získaným poškodením mozgu, po poškodení miechy a selektívneho poškodenia periférneho nervu s následne obmedzenou funkciou končatiny.

Konkrétne sa jedná o pacientov s Parkinsonovou chorobou, sklerózou multiplex, detskou mozgovou obrnou, akútnym poranením miechy (SCI), traumatickým poranením mozgu (TBI), pri ortopedických a traumatických prípadov, u spastických pacientov, paraplegikov a kvadraplegikov a v neposlednom rade u pacientov po cievnej mozgovej príhode.

späť 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie