Tlakomer

Tlakomer je dnes už väčšinou digitálny prístroj na meranie krvného tlaku, často ale ešte môžeme u lekárov vidieť tlakomery klasické (manuálne). Tlakomer je vhodná zdravotnícka pomôcka pre osoby s vysokým krvným tlakom alebo s poruchami srdcového rytmu. Tlakomery delíme na ramenné a tlakomery na zápästie. Súčasťou tlakomeru je sťahovacia manžeta. Vzhľadom k ich veľkosti a ľahkému použitiu sú dnes už bežnou súčasťou domácností. Medzi najznámejších výrobcov tlakomerov patrí Omron a Hartmann.

Pred meraním je nutné byť aspoň 5 minút v pokoji. Fyzická námaha hodnoty merania značne zvyšuje, výsledky sú potom irelevantné. Pri meraní v pokoji dýchajte, nerozprávajte a nevenujte sa iným aktivitám (čítanie, písanie a i.).

Hodnoty namerané digitálnym prístrojom po dokončení merania značia:

prvá hodnota - tlak systolický (stiahnutie srdcovej svaloviny)

druhá hodnota - tlak diastolický (uvoľnenie srdcovej svaloviny)

tretia hodnota - pulz (tlaková vlna vypudzujúca krv zo srdca do tela)

Ideálne hodnoty krvného tlaku (1. + 2. Hodnota) by sa mali pohybovať okolo 120/80 mm Hg. Ak sú namerané hodnoty vyššie ako 140/90 mm Hg hovoríme o tzv. hypertenzii. Naopak, ak vám tlakomer ukáže hodnoty nižšie ako 100/70 mm Hg jedná sa o tzv. hypotenziu.

V prípade srdcového pulzu (3. hodnota) považujeme za ideálne hodnoty medzi 60-80 tepov/min. Ak hodnota pulzu prevyšuje 90 tepov/min. jedná sa o tzv. tachykardiu (zvýšená tepová frekvencia). Ak je nameraná hodnota pod 60 tepov/min. hovoríme o tzv. bradykardii (znížená tepová frekvencia).

U profesionálnych športovcov sa tieto hodnoty značne líšia, môžu byť až o polovicu nižšie.

 hypertenzia   krvný tlak

 

späť

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie