Včasná rehabilitácia u reumatochrurgických zákrokov a možnosti využitia kineziotapu, kryoterapie a Biofreeze spreju u reumatodnej artritídy

 

Operácia u pacientov s reumatoidnou artritídou (RA) nie je nič výnimočného. Každý reumatochirurgický výkon je veľmi špecifický a napríklad dnes už rutinná operácia, ako je totálna endoprotéza (TEP) má svoje špecifiká. U reumatických pacientov sa mnohokrát hojenie predlžuje a to vďaka základnej medikamentóznej liečbe (kortikoidy, biologická liečba či cytostatiká). Preto je veľmi dôležité, k pacientovi pristupovať jednotne a prihliadať k stupňu ochorenia, farmakologickej liečbe a k jeho celkovému stavu. Každý pacient sa vyrovnáva s týmto autoimunitným ochorením veľmi individuálne a každý na bolesť reaguje inak. Taktiež terapeut musí brať v úvahu pridružené ochorenia, ktoré sú pre reumatológiu typické. V tomto článku sa budem zaoberať jednak včasnou fyzioterapiou v pooperačnom období po operácii hallux valgus a ďalej vplyvom kineziotejpu, BiofreezeTheraPearl produktov u pacientky s reumatoidnou artritídou.            

                                     Biofreeze produkty                      ulnárna deviácia RA

 

Reumatoidná artritída

Pre začiatok by bolo dobré uviesť, aspoň základy ohľadom diagnózy RA. RA je autoimunitné a chronické zápalové ochorenie, ktoré napáda synoviálne výstelky kĺbov, šliach a tiažových vačkov (búrz). Toto ochorenie je charakterizované symetrickou polyartritídou, ktorá vzniká v priebehu týždňov až mesiacov a je sprevádzaná celkovými príznakmi ako únava, nechutenstvo, ranná stuhnutosť, väčšinou býva prítomný aj opuch a bolestivosť kĺbov bez začervenania. V ďalších neskorších fázach vzniká typická ulnárna deviácia v metakarpofalangeálnych kĺboch ​​a vznik kĺbových deformít (Obr. Č. 1 – Ulnárna deviácie, www.internimedicina.cz). V dnešnej dobe vďaka včasnej diagnostike a vynikajúcej farmakológií dochádza k závažným deformitám v menšej miere, než tomu bolo v minulosti. Viac informácií ohľadom diagnózy RA, fyzioterapie a možnosti liečby nájdete v článku - Reumatoidná artritída.

 

Reumatochirurgia, hallux valgus a operačné riešenie tohto prípadu

Ako už bolo napísané vyššie, operácie pre reumatikov sú typické a často aj komplikované vďaka ich základnej liečbe a štádiu ochorenia. Reumatochirurgické výkony na dolných končatinách (DKK) sú u RA veľmi časté, udáva sa operácia až v 90% prípadov. Vďaka zápalu dôjde postupne k poklesnutiu, v niektorých prípadoch až k vymiznutiu, priečnej a pozdĺžnej klenby (Obr. Č. 2 - RA u DKK, zdroj: vlastná fotodokumentácia).

Ďalej sa pacientom vytvárajú otlaky, ktoré sú veľmi bolestivé, nasleduje znemožnenie nosenia štandardnej obuvi, zmena stereotypu chôdze a následne tak vzniká preťažovanie ostatných kĺbov, čo má vplyv na celkovú postúru človeka. Preto je vždy na mieste mať tím zložený z reumatológa, ortopéda a ortotika.

U reumatickej nohy sú takmer vo všetkých prípadoch prítomné kladivkové prsty - vďaka poklesu priečnej klenby a ďalej hallux valgus (valgózna deviácia). Operácií, na úpravu hallux valgus bolo popísaných viac ako 100. V tomto prípade bolo vybrané riešenie artrodézou (stuženie) metatarzofalangeálneho (MTP) kĺbu palca. Artrodéza, teda úplné znehybnenie MTP kĺbu palca sa používa najmä u pokročilých deštrukcií kĺbu. Táto metóda býva použitá napríklad aj u diagnózy hallux rigidus (stuhnutý palec). Vďaka tejto metóde nedôjde k skráteniu palca. Artrodéza MTP je nastavená do 15 ° dorzálnej flexie, vďaka ktorej môže dôjsť k fyziologickému odvalu chodidla. Vďaka tomu však mávajú pacienti spočiatku problémy s chôdzou a s rovnováhou, na ktorú je potrebné sa v priebehu fyzioterapie zamerať. V praxi som sa taktiež stretla s problematikou výberu obuvi. Široká ponuka obuvi pre pacienta po operácii prednožia alebo vôbec po operácii akra DKK nespĺňa vhodné kritériá (dostatočne široké prednožie, poddajný materiál, mierne vyvýšená päta a pod.).

 

Tejpovanie opuchu a kryoterapia v pooperačnom období 

V priebehu prvých dní po operácii zahajujeme prevenciu trombembolickej choroby, teda cvičenie cievnej gymnastiky. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o akrum končatiny, veľmi často tu býva prítomný opuch = polohovanie končatiny - pravidlom býva, že končatina je polohovaná vyššie, než je srdce. Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou terapie je lokálna kryoterapia. V tomto prípade som využila TheraPearl (Obr. Č. 3 - TheraPearl, zdroj: https://www.rehabilitacnepomocky.sk/znacka/therapearl/), ktorý pomôže jednak od bolesti, opuchu tak aj zníži lokálne teplotu. U reumatikov nie je dobré aplikovať kryoterapiu priamo na pokožku, ale napríklad cez tenký uterák a pod. Pacienti s RA potom môžu využiť TheraPearl aj v jeho opačnej funkcii, teda nahriatie a lokálne si aplikovať tepelný zábal.

TheraPearl zábal na koleno                           TheraPearl zábal na koleno                           tejping hallux

 

Možnosťou využitia kineziotejpu u pacientov s RA. U reumatických pacientov, je veľmi dôležité dbať na zásady aplikácie kineziotejpu a na možné kontraindikácie (papierová koža, deformity, erytém a pod.).

V prípade, že sa u dolnej končatiny (DK), v tomto prípade po operácii, objavuje opuch, ktorý býva vo väčšine prípadov prítomný a pretrváva aj v ďalších fázach hojenia, aplikujeme lymfatický tejp, ktorý sa v týchto prípadoch veľmi osvedčil a pacientom uľavil ( obr.4 - Ukážka kineziotejpu - stehy ex, zdroj: vlastná fotodokumentácia). U mojej pacientky bolo sterilné krytie iba v oblasti MTP kĺbu palca, mohla som teda aplikovať tejp na celé akrum. Kineziotejp môžeme využiť jednak u pooperačných stavov v rámci prevencie opuchu a na ošetrenie jazvy, ale aj u chronických či akútnych stavov RA. Využívame lymfatické tejpovanie, mechanické alebo funkčné techniky, ktorými docielime stabilizácie kĺbu. Osvedčené mám tejpovaní MCP kĺbu palca ruky, u ktorého veľmi často dochádza k luxácii a tým k znemožneniu konania denných činností (ADL). V prípade opuchov prstov či zápästia je vhodná aplikácia lymfotejpu, pri bolestiach drobných kĺbov ruky potom aplikácie funkčnej techniky a tým centrácia kĺbu.

 

Pooperačná topánka a aplikácia kineziotejpu v spojení s Biofreeze sprejom u RA

K extrakciu stehov v prípade hojenia per primam dôjde počas 10 - 14 dní. Pacient dodržiava rady operatéra, chôdzu pomocou barlí bez došliapnutia na prednožie. V tomto prípade nám veľmi dobre poslúži pooperačná topánka, ktorá umožňuje nášľap na pätu, ale prednožie má odľahčené. Táto topánka nie je zatiaľ veľmi rozšírená a známa, ale z vlastnej praxe ju môžem odporučiť. Plný došľap vždy určuje operatér (zvyčajne 6-8. týždeň po operácii). Po extrakcii stehov je možné sa začať venovať viac jazve a prípadnému pretrvávajúcemu opuchu. Reumatický pacient je veľmi často veľmi bolestivý a ako už bolo napísané, hojenie býva predĺžené. Preto ak pretrváva opuch a bolestivosť naďalej, aplikujeme lymfatický tejp s možnosťou pridania tejpu na korekciu jazvy a na tejp aplikovať Biofreeze sprej. U mojich pacientov sa Biofreeze sprej či gél osvedčil veľmi dobre. Na jednej strane uľavuje od bolesti a na strane druhej má dlhodobo trvajúce chladivé účinky. Vďaka predtým aplikovanému kineziotejpu sa účinok a doba pôsobenia Biofreeze spreja predĺži.

                                    Biofreeze Spray                                        temtex kinesio tape tourmaline modra tejpovaci paska

 

Záver:

U pacientov s reumatoidnou artritídou, ak to stav dovolí a ak nie sú prítomné kontraindikácie, považujem využitie kineziotejpu za prospešné. Z mojej praxe odporúčam využívať lymfatické tejpovanie v rámci opuchu, funkčné a mechanické tejpovanie k centrácií kĺbov a potom rôzne techniky u pridružených ochorení, ako sú napríklad úžinové syndrómy. Thera-Pearl sa mi osvedčil u akútnych stavov, kedy sa odporúča kryoterapia a v pooperačnom období. Čo by som rada zdôraznila u Thera-Pearl, je možnosť využitia jednak v rámci kryoterapie tak i termoterapie. Teda pre pacienta úplne vhodný produkt, ktorý určite využije. U mojej pacientky s reumatoidnou artritídou sme dlhodobo bojovali s opuchom akra operovanej DK, bolestivosťou a zhoršeným hojením jazvy. Bola som veľmi rada, že som objavila Biofreeze spray, ktorý mi v terapii veľmi pomáhal a moju prácu tak uľahčoval. Vrelo odporúčam aplikáciu Biofreeze spreja na tejp. Pacientka naďalej využívala a pravdepodobne aj naďalej využíva Biofreeze spray pri artritických bolestiach. Biofreeze Vám reumatoidnú artritídu nevylieči, ale dokáže aspoň z časti zmierniť priebeh akútneho štádia a bolesti.

 

Dudková 3    

Autorka článku Bc. Michaela Dudková

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie