Ako na tenisový lakeť?

V dnešnom článku si zhrnieme, ako si možno pomôcť pri tzv. tenisovom lakti. V priloženom videu nájdete názorné ukážky týchto techník.

Tenisový lakeť, čiže epikondylitída na laterálnej strane lakťa (vonkajšej strane), je zápal šliach extenzorov zápästia, ktorý býva spôsobený jednostranným preťažovaním danej oblasti buď pri športe alebo pri práci. Ide o bolestivý stav, ktorý sa dá vyprovokovať nielen palpačne, teda dotykom v danej oblasti, ale aj ohnutím predlaktia či 3. a 4. prsta. Cieľom našej terapie je preťažené svaly predlaktia efektívne uvoľniť a následne ich optimálne posilňovať, aby sme sa zbavili bolesti v oblasti lakťového kĺbu. Na terapiu je možné využiť niektoré z nasledujúcich metód alebo ich kombináciu:

Flossbandová páska

Na začiatku aplikácie flossbandovej pásky vytvoríme pevnú kotvu v oblasti zápästia a následne obtáčame pásku v pomerne veľkom ťahu až smerom k lakťu, teda do oblasti bolestivosti. Pre zvýšenie efektu je možné vykonať s páskou na predlaktí niekoľko aktívnych pohybov či manuálne omotanú oblasť na niekoľkých miestach stlačiť. Približne po 30-40 sekundách môžeme flossband pomaly odstrániť av prípade potreby aplikáciu znovu opakovať. Po aplikácii by malo v danej oblasti dôjsť k zvýšeniu miery metabolizmu a zníženiu tak hypertónu svalov predlaktia.

Flossband-pomaha-pri-bolestiach-lakta

Coolant spray

Po aplikácii flossband pásky je ideálne použiť na svaly predlaktia techniku spray and stretch. Táto technika spočíva v aplikácii chladivého spreja na oblasť preťažených svalov predlaktia minimálne zo vzdialenosti 15 cm tak, aby nedošlo k poškodeniu kože. Následne sa celá táto oblasť uvedie do natiahnutia, v ktorom vydržíme 30 – 60 sekúnd. Pomocou ochladenia a následného pretiahnutia sa snažíme docieliť zníženie bolestivosti a nastavenie ideálneho napätia vo svaloch.

Spophy-Coolant-sa-aplikuje-rychlo-a-bezpecne

Kinesiology tape

Na odľahčenie danej oblasti je ideálne využiť inhibičnú aplikáciu tejpovacej pásky. Aplikáciu začneme v oblasti zápästia vytvorením pevnej kotvy v neutrálnom postavení ruky a následne tejp lepíme bez napätia v pretiahnutí až smerom k lakťovému kĺbu, kde kotvu umiestnime na laterálnej strane. Nezabudneme riadne zažehliť.

Aplikace-tejpovaci-pasky-na-loket

Aktívne cvičenia

Posilňovanie danej oblasti je najdôležitejším bodom prevencie ďalšieho vzniku ťažkostí s tenisovým lakťom. Cvičenie je možné vykonávať napríklad s odporovou gumou vykonávaním pomalých pohybov v zápästí s predlaktím a lakťom opretým o lehátko. Ďalej je možné na cvičenie využiť napríklad pomôcku FlexBar, tak ako je možné vidieť v priloženom videu.

FlexBar-na-precvicenie-ruk

Využitie ortézy

Pri bolesti pri športe či pracovnom nasadení je možné využiť špeciálnu ortézu na predlaktí, ktorá danú oblasť pomôže stabilizovať a ochrániť. Ortéza sa umiestni minimálne 3-4 cm pod oblasť lakťa z laterálnej strany.

Mueller Adjust-to-Fit je určený na uvoľnenie bolesti v oblasti lakťa

V ideálnom prípade však pristupujeme k tejto diagnóze komplexne a berieme do úvahy možné problémy či dysfunkcie aj v iných oblastiach tela. A dbáme predovšetkým na prevenciu vzniku tenisového lakťa správne nastaveným kompenzačným cvičením.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice