Kolenné motodlahy ako súčasť rehabilitácie

Motodlaha je u nás neoddeliteľná súčasť pooperačnej fyzioterapie na oddeleniach rehabilitácie. Zariadenie umožňuje pasívny pohyb dolnej končatiny v anatomickom postavení tak, aby bola končatina včasne mobilizovaná. Príkladom, kedy je motodlaha hojne využívaná, sú predovšetkým pooperačné stavy po aplikácii totálnej endoprotézy kolena i bedra, ďalej napríklad po artroskopických operáciách kolena.

Kedy využitý kolennú motodlahu?

Dôvodov využitia kolennej motodlahy je mnoho. Ako už bolo spomenuté, primárnym cieľom je končatinu po operácii čo najskôr mobilizovať, teda uviesť do pohybu. Týmto počínaním chceme predovšetkým zamedziť sekundárnym komplikáciám, ktoré by ako následok dlhodobejšej imobilizácie končatiny mohli nastať. V takom prípade dochádza k zmenám na mäkkých tkanivách, ich skráteniu av krajnom prípade až k vzniku kontraktúr (patologického stiahnutia svalu/šľachy), čo by hralo výraznú úlohu v obmedzení následného aktívneho pohybu a návratu pacienta do každodenného života. Aplikácia kolennej motodlahy teda vlastne pripravuje terén pre následnú aktívnu rehabilitáciu pacienta. Vďaka zvýšeniu prekrvenia dolnej končatiny tiež dochádza k stimulácii metabolizmu, aktivizácii obehu a prevencii tromboembolickej choroby. Pozitívny vplyv má pasívny pohyb aj na chrupavky, ktoré sú pri imobilizácii ohrozené degeneratívnymi zmenami už po troch týždňoch. Súčasťou je tiež prevencia heterotopických osifikácií, teda vzniku kostených štruktúr mimo kosti, napríklad vo svaloch, ďalej prevencia osteoporózy. Pri repetitívnom vykonávaní pasívneho pohybu na motodlahe dochádza tiež k stimulácii nervovej sústavy prostredníctvom proprioceptorov v končatine. Proprioceptory sú vlastne receptory pohybu, ktoré umožňujú akési „uchovanie pohybu v pamäti“, teda stimuláciu centra pohybu v mozgu, ktoré nám pomáha s vybavovaním riadenia pohybov.

Kolenná motodlaha ako benefit

Teoreticky je teda kolenná motodlaha pre pacientov výrazným benefitom. Ako sa ale osvedčuje priamo v praxi? Z môjho pohľadu predstavuje motodlaha dôležitú súčasť motivácie pacientov. Vzhľadom k nastaviteľným parametrom flexie a extenzie v kolennom kĺbe môže pacient každú terapiu sledovať progres rozsahu pohybu, ktorý mu tiež udáva možnosti pohybu daného kĺbu aj pre aktívny pohyb. Je teda možné ho na základe dosiahnutých hodnôt z motodlahy motivovať aj pri individuálnej terapii. Kolenná motodlaha tiež výrazne šetrí čas aj sily personálu, čo je na vždy vyťažených rehabilitačných oddeleniach veľkou výhodou. Z môjho pohľadu môžem kolennú motodlahu teda len odporučiť. Ako kolennú motodlahu správne nastaviť? Zásadou pri používaní motodlahy je správne nastavenie na dĺžku končatiny. Orientujeme sa predovšetkým podľa toho, aby bola päta pevne zakotvená a aby bol pohyblivý kĺb motodlahy na rovnakej úrovni ako kolenný kĺb.
Podpierka lýtka a stehna by mala byť nastavená priamo na mieru pacientovi tak, aby bola končatina podopretá po celú dobu pohybu. Pre zvýšenie komfortu je možné podpierky vystlať napríklad uterákom.

 

 

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice