Na čo slúži bedrový pás a kedy je vhodné ho využiť

Bedrový pás je často využívaná rehabilitačná pomôcka, na čo ale vlastne slúži, ako funguje a kedy je vhodné po nej siahnuť? Na to sa pokúsime odpovedať v nasledujúcom článku.

Bedrový pás má slúžiť na odľahčenie bedrovej chrbtice a spevnenie trupu. Ide o pasívnu pomôcku, ktorá je hojne využívaná ako pri športe, tak pri práci či pri pooperačných stavoch. Pásy sú konštruované tak, že majú distribuovať časť záťaže na brušné svalstvo a chrániť tak bedrovú chrbticu, ktorá býva vplyvom vyššej záťaže a nesprávnych stereotypov preťažovaná a je tak častým zdrojom bolesti mnohých ľudí v dnešnej dobe. Pôsobí aj ako termoizolačná pomôcka, udržuje tkanivá v teple a bráni tak prechladnutiu dolnej časti chrbta. Pri správnej veľkosti a aplikácii pásu tiež pomáha pacientovi udržať telo vo fyziologickej postúre, ktorá šetrí nadmerne preťažované oblasti. Ako už však bolo spomenuté, jedná sa iba o pasívnu pomôcku, je teda potrebné dbať predovšetkým na aktívny prístup v prípade liečby ťažkostí v oblasti bedrovej chrbtice. Pre mnoho pacientov má bedrový pás aj veľký význam v rámci psychiky, pretože dodáva pocit bezpečia a stability oblasti bedrovej chrbtice a brucha, z čoho profitujú najmä pacienti po operáciách v týchto oblastiach.

Stabilizacny-system-trupu

Čomu venovať pozornosť

Na využívanie bedrového pásu je dobré pristupovať s rozumom a iba do určitej miery. Pokiaľ je používaný nepretržite, je veľmi pravdepodobné, že si naň telo zvykne a dôjde k oslabeniu svalov, ktoré by naše telá mali zvládať držať samy. Tým sú myslené predovšetkým hlboké brušné stabilizačné svaly, ktoré sa podieľajú na hlbokom stabilizačnom systéme trupu. (viď. obrázok 1) Preto je v ideálnom prípade pás používaný v kombinácii s cielenou fyzioterapiou smerujúcou k obnove aktivity týchto svalov, mobility a stability trupu. Samozrejme v prípade akútnej bolestivej fázy či skorom pooperačnom stave môže byť pás veľkým pomocníkom a úľavou pre pacienta aj sám o sebe. Cvičiť a snažiť sa tak eliminovať nutnosť jeho používania je však najlepšou variantou. V prípadoch, keď je na telo vyvíjaný enormný tlak, napríklad pri zdvíhaní ťažkých bremien v rámci športu či práce, je v ideálnom prípade používaný v kombinácii s dostatočnou edukáciou ohľadom správneho a čo najšetrnejšieho vykonávania danej činnosti. V nasledujúcom odseku si v bodoch zhrnieme, ako je dobré k svojmu telu pristupovať, keď zdvíhame ťažké bremeno, či už s alebo bez použitia bedrového pásu.

Mueller-Adjust-to-Fit-Back-Brace-bedrovy-pas

 

Na čo dbať pri zdvíhaní ťažkých bremien?

1. Správne postavenie tela: rovný chrbát, nohy na šírku bokov, kolená nie sú uzamknuté, ale mierne pokrčené

2. Aktivita vychádza z nôh, nepredkláňame sa teda k predmetu, ale skúsime sa k nemu dostať pomocou drepu alebo podrepu a s rovným chrbtom sa dostaneme späť do stoja napnutím nôh

3. Dych: nádych nosom do brucha, s výdychom bremeno plynule zdvíhame, bez švihu

4. Bremeno pridržiavame čo najbližšie pri tele

5. Snažíme sa zdvíhať v jednej rovine a nerotovať do strán

Bedrovy-pas-Mueller-Adjust-to-Fit-Back-Brace-je-plne-nastavitelny

Ako vybrať vhodný bedrový pás?

Pre výber bedrového pásu je najzásadnejšia jeho veľkosť pre obvod pása, ktorá je vždy udávaná v určitom rozmedzí, väčšinou okolo 50 cm. Preto je vhodné si pred nákupom bedrový pás vyskúšať, aby bol pohodlný a pevne priľnul k trupu daného pacienta. V ideálnom prípade by mal pás byť pružný tak, aby pacienta úplne neobmedzoval v pohybe či pri dýchaní. Skvelou voľbou je napríklad Mueller Adjust-to-Fit Back Brace, ktorý je plne nastaviteľný pomocou štyroch popruhov a je vyrobený zo špeciálneho priedušného materiálu, ktorý zabraňuje nadmernému poteniu.

 

Autorka článku je fyzioterapeutka Fakultnej Thomayerovej nemocnice