Skokanské koleno

Skokanské koleno, tiež známe ako patellofemorálny syndróm je častým zdrojom bolesti predného kolena, ktorý často vzniká v dôsledku opakovaného alebo nadmerného preťažovania patelárnej šľachy. Tento stav sa obvykle vyskytuje u veľmi aktívnych športovcov, najmä mužov, ktorí sa venujú športom s vysokým počtom dopadov na koleno, ako sú beh, gymnastika, basketbal a samozrejme skoky.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku skokanského kolena. Medzi najčastejšie príčiny patria: zlá technika skoku alebo behu, ktorá spôsobuje nevyvážené zaťaženie kĺbu, slabé svaly v oblasti stehien a bokov, ktoré nedokážu udržať kolenné jabĺčko v optimálnej polohe. Ďalšou príčinou môže byť nedostatočná stabilita a sila svalov v oblasti dolnej končatiny, ktorá spôsobuje, že koleno nie je dostatočne stabilné počas pohybu. Symptómy skokanského kolena zahŕňajú bolesť pri pohybe a opuch v oblasti kolena. Môže tiež dochádzať k pocitu nestability v kĺbe a obmedzeniu pohyblivosti kolena. Oblasť jabĺčka a hlavne patelárneho väzu pod jabĺčkom býva citlivá na dotyk.

Ortezy-a-bandaze-poskytuju-prevenciu-pred-zranenim

Liečba skokanského kolena zahŕňa niekoľko rôznych postupov v závislosti od závažnosti stavu. V úvodnej fáze sa všeobecne odporúča znížiť športovú aktivitu na takú úroveň, aby koleno pri záťaži nebolelo. Beh je napríklad možné nahradiť na pár dní rýchlou chôdzou. Ďalej je nesmierne dôležité správne ošetriť mäkké tkanivá v oblasti bolestivého kolenného kĺbu. Za týmto účelom je možné využiť Spophy Flossbandovú pásku, ktorá sa aplikuje s primeraným tlakom do oblasti štvorhlavého stehenného svalu a následne aj do oblasti bolesti na prednej strane kolena. Páska sa po aplikácii na tele necháva približne 60 sekúnd. Aplikáciu je tiež možné niekoľkokrát po sebe zopakovať. Metóda tissue flossing zabezpečí povolenie mäkkého tkaniva a zároveň správne prekrvenie poškodených štruktúr väzu. Ďalej sa odporúča nosenie podporných pomôcok.

Spophy-flossband-je-vhodny-na-skokanske-koleno

Podporné pomôcky, ako sú ortézy alebo patelárne pásky, môžu pomôcť udržať kolenné jabĺčko v optimálnej polohe. Je dôležité nosiť patelárne pásky hlavne v čase aktivity a v období bez náročnejšej aktivity pásku zložiť, aby sa väz mohol na novú záťaž optimálne adaptovať. Ortézy alebo patelárne pásky od značky Mueller Sports Medicine, pomôžu udržať jabĺčko v optimálnej polohe.

Na zníženie napätia v oblasti štvorhlavého stehenného svalu je tiež možné využiť techniku spray and stretch. Ide o metódu, ktorá spočíva v kombinácii aplikácie chladiaceho spreja na povrch kože a následného pretiahnutia bolestivého svalu, čo vedie k uvoľneniu svalového napätia a zlepšeniu rozsahu pohybu. Jednoducho aplikujte Spophy Coolant Spray zo vzdialenosti aspoň 15 centimetrov na štvorhlavý stehenný sval a následne tento sval pretiahnite. Túto techniku môžete tiež niekoľkokrát za sebou zopakovať. Obľúbenou metódou ošetrenia je aj tejpovanie pomocou kineziologických pások. Ako na to sa môžete pozrieť v nasledujúcom videu: