Tejpovanie členku fixačným tejpom

Čo je fixačný tejp?

Fixačný tejp je známy pre svoju schopnosť poskytovať podporu kĺbom a svalom. Jeho stabilný materiál pomáha obmedziť premiestnenie kĺbov, čo znižuje riziko natiahnutia alebo poranenia. Aplikácia tejpu na kľúčové oblasti môže pomôcť rozložiť nátlak a zvýšiť stabilitu, čím sa minimalizuje riziko preťaženia a opakovaných zranení. Preto je obľúbeným doplnkom nielen pre športovcov, ktorí chcú chrániť svoje kĺby počas fyzickej aktivity. Hojné využitie má fixačný tejp aj v iných oblastiach rehabilitácie, napríklad u detí či ortopedických pacientov. Vhodné je aplikáciu fixačného tejpu doplniť najmä aktívnym individuálne vedeným cvičením tak, aby stabilita v danom kĺbe bola budovaná svalovým korzetom.

V dnešnom nižšie priloženom videu si ukážeme, ako správne tejpovať oblasť členku fixačným tejpom:

1. V prvom rade aplikujeme fixačné pásky na oblasť nad členok a oblasť okolo priehlavku. Tie nám vytvoria akési kotvy. Vhodnejšie je využiť rovno dvoch fixačných pások, okolo týchto oblastí.
2. Prvú pásku lepíme v postavení päty v pravom uhle. Lepíme pásku od lýtkovej fixačnej pásky, cez oblasť za vonkajším členkom, cez spodnú časť päty až na
oblasť za vnútorným členkom späť k lýtkovej fixačnej páske.
3. Druhú pásku vedieme od priehlavkovej fixačnej pásky pod členok na oblasť Achillovej šľachy a potom druhou stranou späť na priehlavkovú fixačnú pásku.
4. Tretia páska kopíruje prvú, akurát ju vedieme cez stred vonkajšieho aj vnútorného členku.
5. Štvrtá páska je vedená znovu od nártnej fixačnej pásky, ale znovu cez stred členka. Kopíruje druhú pásku.
6. Piata páska kopíruje tretiu, akurát ju vedieme pred vonkajším aj vnútorným členkom.
7. Šiesta páska kopíruje štvrtú pásku, ale je vedená nad členkom.
8. Tejp uzatvárame kotvou okolo lýtka a okolo priehlavku.

Aplikovaný tejp uhladíme a máme hotovo. Takto aplikovaný tejp pomôže napríklad v prípade nestability členkového kĺbu, najmä pri väčšej záťaži na danú oblasť.