Ponuka kompenzačných a rehabilitačných pomôcok

V polovici roka 2019 nastala zmena v uhrádzaní zdravotníckych pomôcok poisťovňami. Od začiatku roku 2020 si takmer všetky kompenzačné pomôcky musíme hradiť sami.

E-shop RehabilitačnéPomôcky.sk neponúka iba sortiment pre rehabilitáciu, rehabilitačné cvičenia, tejpovanie, ordinácie alebo masáže, ale aj kompenzačné pomôcky pre osoby, ktoré potrebujú nahradiť nejakú telesnú funkciu, ktorú stratili počas života následkom choroby či úrazu a nefunguje tak ako má.

Pomôcky umožňujúce pohyb v priestore:
  • barly a palice
  • elektrické a mechanické invalidné vozíky
  • elektrické skútre
  • pojazdné, nepojazdné a detské chodítka
  • rolátory
  • teleskopické nájazdové rampy
  • schodolez
 
Pomôcky umožňujúce komunikáciu:
  • naslúchadlá
  • kochleárne implantáty
  • osobné alebo skupinové zosilňovače zvuku
  • zariadenia s hlasovým prejavom
 
Pomôcky pre denné činnosti:
  • madlá
  • nadstavce na WC
  • sedátka do vane a sprchy
  • polohovacie kreslá a lôžka
  • polohovacia hrazda
  • antidekubitné podložky a matrace
  • zdviháky a závesy
 

Kompenzačné pomôcky pre lepšiu chôdzu a stabilitu

Do kompenzačných pomôcok pre zlepšenie chôdze či stability zaraďujeme palice, barly a chodítka. Tieto pomôcky uľahčujú život osobám nielen starším, ktoré napríklad majú problémy s rovnováhou, ale aj osobám v rekonvalescencii po rôznych úrazoch, operáciách či u chronických diagnóz. Vďaka nim uľahčíme pacientom chôdzu či jej nácvik a tiež sa vďaka nim môže prekonať bariéra strachu - napríklad z pádu pri zlej stabilite a pod. Základná kompenzačná pomôcka, s ktorou sme sa počas života stretli takmer všetci sú palice. Ponuku tvoria barly francúzske / podpazušné, palice a palice s viacbodovou oporou.

Francuzské barly

Barly a palice

Barly využívame v rámci rekonvalescencie po úrazoch či operáciách alebo ako podporu koordinácie pohybu. Je veľmi dôležité mať správne nastavenú výšku barle, tak aby ramená neboli veľmi vysoko alebo naopak veľmi nízko a pacient sa tak pri chôdzi nehrbil. So správnym nastavením Vám rád pomôže fyzioterapeut.

Tiež je nutné, aby pacient nosil obe barly, nie len jednu. Vďaka nosení jednej barle vznikajú patológie v osovom držaní tela a tým sa k prvotnému problému, pridajú aj ďalšie problémy a bolesti, čo nie je žiadané. A v neposlednom rade je nutné, aby pacient dodržiaval správny stereotyp chôdze a zachoval tak postihnutú končatinu, tak ako mu bolo doporučené lekárom. Ponúkame ako barly pre deti, tak aj pre dospelých. Nájdete tu barly pre osoby menšieho vzrastu, tak i barly pre vysokého basketbalistu. Rovnako tak Vám zabezpečíme zosilnené barly s celkovou nosnosťou až 318 kg.

Duralov%C3%A1%20palica%20%C5%A1tvorbodov%C3%A1Seniori, ktorí väčšinou potrebujú len ľahkú podporu v jednej ruke ocenia klasickú palicu. A ľudia po cievnej mozgovej príhode (CMP) alebo po nejakej polytraume uvítajú palice s viacbodovou oporou (ponúkame aj v detskom prevedení).

Ku všetkým barliam ponúkame príslušenstvo ako sú držiaky na barly, v zime, kedy je sneh a ľad oceníte nadstavec s hrotmi pre väčšie bezpečie, v tme zase odlesky a v prípade boľavých dlaní zase penovú výstuhu.
Pre seniorov a osoby so zníženou pohyblivosťou je vhodné chodítko. Chodítka využívame aj pre pacientov, ktorí sú po operáciách a potrebujú oporu, učia sa opäť chodiť alebo pre osoby, ktoré potrebujú oporu, čo sa týka rovnováhy a stability. Samozrejme sem spadajú aj osoby, pre ktoré je ťažké používanie barlí.

Chodítka pre seniorov

Pre seniorov a osoby so zníženou pohyblivosťou je vhodné chodítko. Chodítka využívame aj pre pacientov, ktorí sú po operáciách a potrebujú Štvorbodové chodítkooporu, učia sa opäť chodiť alebo pre osoby, ktoré potrebujú oporu, čo sa týka rovnováhy a stability. Samozrejme sem spadajú aj osoby, pre ktoré je ťažké používanie barlí.

Chodítka delíme na pojazdné a nepojazdné. Nepojazdné chodítka sú najbežnejším typom, pretože bývajú využívané vo vnútri budov a nazývajú sa štvorbodové.

Sú to väčšinou chodítka s pevným rámom, ktoré pacient pri chôdzi posúva či pokladá pred seba. Toto chodítko sa ešte vyskytuje vo verzii s kĺbom, kedy vďaka nezávislému pohybu môžeme napodobniť prirodzený stereotyp chôdze.

Pojazdné chodítko štvorkolesové

Ďalej sa môžeme stretnúť aj s chodítkom dvojkolesovým či štvorkolesovým, ktoré umožňujú ľahší pohyb. Pojazdné chodítka ponúkajú ešte viac komfortu a môžu byť vybavené o ďalšie príslušenstvo ako je sedák, košík, brzda, držiak na palicu, opierka pod. Tento typ chodítok je vhodný do exteriéru, ale nerobí problémy ani v interiéri, vďaka jeho skladnosti. Väčšinou sú tieto chodítka vybavené lankovými brzdami na každej strane.

Chodítka ďalej môžeme ešte rozdeliť na nízke a vysoké. Nízke chodítko sme si predstavili o pár riadkov vyššie. U vysokého chodítka je opora o predlaktie - vhodné na prvú vertikalizáciu alebo napríklad pocit neistoty a nestability, prípadne u pacientov, ktorí nemajú silu v horných končatinách (napr. Zlomenina zápästia a i.).

Čo by som určite odporučila k správnej chôdzi či už o barlách alebo v chodítku, je aj vhodná obuv, ktorá by mala byť s pevnou pätou a najlepšie uzavretou špičkou a čo je veľmi dôležité nemala by kĺzať. Zapamätajte si, že zdravá ploska chodidla je základ pre správnu chôdzu, preto na nej nešetrite.

Invalidné vozíky

Ak pacient nie je schopný chôdze o barlách alebo len krátku chvíľku, prichádzajú na rad invalidné vozíky, ktoré sú teraz na úrovni rôznej Mechanické invalídne vozíkyvybavenosti a to aj technické. Ich funkcia a úloha je jasná - zvýšiť komfort a sebestačnosť ťažko chorých. Kolieskové kreslá sa môžu využívať celodenne alebo len pre presun postihnutého. Základné delenie vozíkov je: mechanické - kedy musí pohyb vozíka vykonávať samotná alebo druhá osoba a na elektrické, ktoré sa ovládajú väčšinou ručne pomocou joystiku.

Štandardné mechanické vozíky sú určené pacientom, ktorí ho nevyužívajú po celý deň, ale iba napríklad na prepravu alebo na vychádzku. Obvykle sú dobre umývateľné a ich konštrukcia nie je väčšinou odľahčená, preto sú pre pacientov na celodenné užívanie nekomfortné. Väčšinou také vozíky nájdeme v nemocniciach.

Ďalším typom sú špeciálne mechanické vozíky, ktoré môžu byť polohovacie - majú polohovaciu chrbtovú opierku a to vrátane hlavy; nadmerne široké vozíky či vozíky so špeciálnymi doplnkami, ktoré môže využiť nielen užívateľ, ale aj jeho asistent (napr. madlo pre vodenie).

V neposlednom rade sú tiež aktívne mechanické vozíky, ktoré sa väčšinou konštruujú na mieru. Ponúkajú rôzne vyladenie ako napríklad rozdielna výška opierky, skladací, s pevným rámom, spojitá či delená stúpačka, taktiež sem spadajú vozíky na šport.

Čo sa týka doplnkov k invalidným vozíkom sú to väčšinou držiaky barlí, bezpečnostné pásy, stolíky, chrániče drôtov pri bicykli, aby sa klient Elektrické invalídne vozíkyneporanil, tašky, rukavice, podávače predmetov a pod. Špeciálnu skupinu tvoria vozíky elektrické, ktoré využívajú pacienti s vážnym telesným postihnutím, avšak musia byť schopný fyzicky aj mentálne vozík ovládať. Preto je nutné pacienta pred kúpením vozíku poriadne vyšetriť špecialistom. Môžeme voliť z výberu do interiéru či exteriéru, pri ktorých je napríklad rozdiel vo výdrži v batérii; ďalej spôsob ovládania - ruka ústa, pc a i. Invalidné vozíky ponúkame v prevedení pre dospelých aj deti.

Elektrické skútre

Ďalšou variantou, ktorá dopomáha ľuďom s hendikepom sú skútre. Tie sú na rozdiel od elektrických vozíkov vhodné pre mobilnejší pacientov, ktorí sa bežne pohybujú napríklad s ľahkou oporou, ale na dlhšie trate potrebujú vozík alebo práve tento skúter. Skúter je vhodný pre pacientov, ktorí žijú v oblasti menších mestečiek, kde nebudú zákerné bariéry a sú tam relatívne malé vzdialenosti. Skúter nie je hradený zdravotnou poisťovňou a ani Vám ho Elektrické skútrelekár nepredpíše, ale môžete požiadať sociálny odbor o nenárokový príspevok. Väčšinou ku skútru, ale aj vozíkom potrebujeme nájazdové lyžiny - opäť nie sú hradené poisťovňou a ani na predpis.

Ako sa zachovať v situácii, keď máte nejakú kompenzačnú pomôcku, ale už ju nepotrebujete? Pokiaľ Vám ju hradila zdravotná poisťovňa, je aj jej majetkom a v tomto prípade ju musíte vrátiť. Väčšinou administratívu rieši tá predajňa kompenzačných pomôcok, ktorá Vám aj pomôcku zaisťovala a ktorá, prípadne iná výdajňa Vás môže vyzvať k jej vráteniu - napr. V prípade úmrtia a i.

 

Dudková Michaela_1

Autorka článku Bc. Michaela Dudková